| emma_5969 a întrebat:

Ma intereseaza modelele de teste initiale pentru clasa a VIII-a!
Fara link, descarcati-le si scrieti-le aici, mie nu imi merg.

Răspuns Câştigător
| FlorentinaM a răspuns:

TEST INIŢIAL chimie
CLASA A VIII-A

I. A. Scrieţi formulele următoarelor substanţe compuse:
· oxid de aluminiu
· acid sulfhidric
· hidroxid de natriu
· pentaoxid de fosfor
· carbonat de calciu
· hidroxid de magneziu
· acid azotic
· sulfură de aluminiu
I. Scrieţi simbolurile chimice, distributia pe straturi a electronilor, determinaţi poziţia în S.P., pentru următoarele elemente:
· aluminiu (Z=13)
· calciu (Z=20)
· clor (Z=17)
· sodiu (Z=11)
· fosfor (Z=15)
II. Completaţi ecuaţiile reacţiilor chimice, stabiliţi coeficienţii şi precizaţi tipul reacţiilor date:
1. KClO3 → …….+…….↑
2. Al + ……→ Al2(SO4)3 + …….↑
3. Fe + Cl2 →…….
4. Na2CO3 + H2SO4 →……. + ….… +……↑
5. Al(OH)3 + HCl →…….+…….
III. 25, 2g MgCO3 se tratează cu o soluţie de H2SO4 de concentraţie 9, 8%.
· ce cantitate de soluţie de H2SO4 se consumă?
· ce cantitate de sare rezultă? (g, moli, molecule)
AMg=24, AC=12, AO=16, AH=1, AS=32
IV. A. Numarul de masa este suma dintre :
1. numarul de protoni si numarul de electroni
2. nucleonilor
3. numarul de electroni si numarul atomic Z
4. numarul izotopilor
B. Reactia de combinare presupune:
1. combinarea mai multor substante si formarea a 2 sau mai multe substante
2. combinarea a 2 sau mai multe substante si formarea unei singure substante
3. substitiurea unui element dintr-o substanta compusa si formarea a 2 substante
4. combinarea a 2 substante compuse si formarea a 2 substante cu proprietati noi
C. Numărul atomic Z reprezintă:
1. numărul electronilor de pe ultimul strat
2. numărul protonilor din nucleu
3. numărul electronilor şi numărul neutronilor
4. numărul protonilor, electronilor, şi neutronilor
D. Legea conservarii masei substantelor se enunta astfel:
1. suma maselor substantelor intrate in reactie este egala cu suma maselor reactantilor
2. suma maselor substantelor intrate intr-o reactie este egala cu suma maselor substantelor rezultate din reactie
3. masa reactantilor este egala cu masa substantelor in stare gazoasa
4. suma maselor produsilor de reactie este egala cu suma maselor substantelor rezultate din reactie

TEST INIŢIAL
CLASA A VIII-A

I. A. Scrieţi formulele următoarelor substanţe compuse:
1. Oxid de potasiu
2. Acid sulfuros
3. Hidroxid de calciu
4. Pentaoxid de azot
5. Carbonat de natriu
6. Hidroxid de aluminiu
7. Acid fosforic
8. Clorura de magneziu
II. Scrieţi simbolurile chimice, distributia pe straturi a electronilor, determinaţi poziţia în S.P., pentru următoarele elemente:
1. Potasiu (Z=19)
2. Sulf (Z=16)
3. Oxigen (Z=8)
4. Azot (Z=7)
5. Brom (Z=35)
III. Completaţi ecuaţiile reacţiilor chimice, stabiliţi coeficienţii şi precizaţi tipul reacţiilor date:
1. H2O2 → …….+…….↑
2. Ca + ……→ Ca3(PO4)2 + …….↑
3. Al + O2 →…….
4. K2CO3 + HCl →……. + ….… +……↑
5. Fe(OH)3 + H2SO4 →……….+….…….
IV. 41, 4g K2CO3 se tratează cu o soluţie de HCl de concentraţie 7, 3%.
·1 ce cantitate de soluţie de HCl se consumă?
·1 ce cantitate de sare rezultă? (g, moli, molecule)
AK=39, AC=12, AO=16, AH=1, ACl=35, 5
V. A. Denumirea uzuala pentru NaCl este :
1. sare de spirt
2. sare de bucatarie
3. piatra vanata
4. soda caustica
B. Reactia de substitutie presupune:
1. substituirea a 2 atomi din doua substante compuse
2. substituire unui atom dintr-o substanta simpla
3. substituirea unui atom dintr-o substanta compusa
4. combinarea a 2 substante, cand rezulta o singura substanta
B. Legea conservarii numarului de atomi se enunta astfel:
1. numarul atomilor de tip diferit se conserva
2. masa reactantilor este egala cu masa produsilor de reactie
3. numarul de atomi dintr-o substanta se conserva in timpul reactiei chimice
4. numarul atomilor de acelasi fel se conserva
C. Ionii pozitivi se formeaza prin :
1. acceptare de 1, 2, 3,4 electroni
2. cedare de 4, 5, 6,7 electroni
3. acceptare de 4, 5, 6,7 electroni
4. cedare de 1, 2, 3 electroni

1 răspuns:
| FlorentinaM a răspuns:

TEST INIŢIAL - Clasa a VIII-a
Septembrie 2007

Toate subiectele sunt obligatorii.
Scrieti rezolvările complete.
Timpul efectiv de lucru este de 50 de minute.
Se acordă 10 puncte din oficiu.

8p 1. Calculaţi: a) 3451 : 17 =
b) =
8p 2. Rezolvaţi:a), in Q
b) - 2x – 1 > 5, in Z
8p 3. Scrieţi un număr raţional pozitiv şi un număr iraţional negativ.
7p 4. Fie x un număr real nenul.
Arătaţi că numărul A = este număr natural.
7p 5. Aria unui triunghi echilateral cu latura de cm este egală cu … cm2.
7p 6. Desenaţi un romb ABCD. Desenaţi şi numiţi diagonalele sale.
7p 7. Un triunghi dreptunghic ABC are m(ÐA) = 900, m (ÐB) = 600 şi AB = 3 cm.
Calculaţi aria si perimetrul triunghiului.
7p 8. Calculaţi: (x+2)2 – (x+3)(x-3) + (2x-1)2.
7p 9. Un trapez isoscel are baza mare de 12 cm, înalţimea de 4 cm şi un unghi cu măsura de 450.
a) Calculaţi aria trapezului.
b) Calculaţi perimetrul trapezului.
10. În triunghiul isoscel ABC, (BM este bisectoarea ÐABC, M Î (AC),, MN êêBC,
N Î (AB) şi BN = 6cm.
5p a) Arătaţi că MN = 6 cm.
5p b) Calculaţi perimetrul triunghiului ABC.
11. Trei numere naturale sunt proporţionale cu 5, 3 si respectiv 4, iar suma pătratelor lor
este 200.
7p a) Calculaţi cele 3 numere.
7p b) Cu cât la sută este mai mare primul număr faţă de al treilea număr?

Prof. RĂDULESCU MARIANA

Şcoala "Liviu Rebreanu" Mioveni – Argeş
TEST INIŢIAL - Clasa a VIII-a
Septembrie 2007
BAREM DE CORECTARE ŞI NOTARE
Pentru orice soluţie corectă, chiar dacă este diferită de cea din barem, se acordă punctajul maxim corespunzător.
Nu se acordă fracţiuni de punct, dar se pot acorda punctaje intermediare pentru rezolvări parţiale, în limitele punctajului indicat în barem.

Nr. subiect Rezolvare Punctaj
1. a) 203
b) 4p

4p
2. a) x = 17
b) xÎ{...,-6, -5, -4} 4p
4p
3. Scrierea unui număr rational pozitiv
Scrierea unui număr irational negativ 4p
4p
4. A = =
= =
= 1 Î N 3p
2p
5. Formula pentru aria triunghiului echilateral
Calculul ariei = cm2 2p
5p
6. romb 2p, notaţie 1p, diagonalele 2p, scrierea corectă a diagonalelor 2p 7p
7. m(