| anonimyus a întrebat:

ma numesc Alexandru, am 18 ani proaspat impliniti. Am o oarecare problema care necesita ajutorul vostru. Anul acesta cand am terminat clasa a 11 mi-am luat o propunere pentru aceasta vacanta, sa scap de anturajul in care sunt deoarece in acest anturaj am invatat sa fumez, sa beau, sa joc la jocuri de noroc, sa joc la pariuri sportive, sa fumez etnobotanice, sa am relati intime cu fete de la doar 17 ani, sa beau pana nu mai pot, sa pierd noptile prin cluburi. Deci intr-un cuvant ma-as caracteriza o persoana inutila pentru societate si o rusine pentru familea mea foarte unita si iubitoare. Am vrut sa scap de acest anturaj mai demult dar nu am putut, nu stiu ce ma retinea, dar si mai mare a fost hotararea atunci cand am avut mare nevoie de parinti mei, pentru a imi platii datorile uriase facute catre cateva persoane, evident acei bani din datori au mers la jocuri de noroc, parintii au fost suparati( e si normal) dar au inteles situatia si m-au ajutat. Eu un om imatur si inutil pentru omenire am facut din nou acelasi problema, nu am mai avut curajul as merg la parintii sa le cer ajutorul, si am decis sa imi pun capat zilelor... dar inainte sa fac acest lucru, am fost la un psiholog sa ma descarc acel psiholog ma ajutat si ma covins sa nu fac acest lucru, mai mult acel psiholog ma indrumat catre o persoana ca sa ma ajute cu bani sa achit din nou datori. Aceea persoana ma ajutat pentru ca mia marturist ca si el a trecut prin asta si stie cum este. Acum dupa aproape 2 luni de vacanta nu am mai avut nici un contact cu vechiul anturaj si fostele obiceiuri, credeti ca am scapat oare de aceste vici, acest anturaj, aceste ganduri? Sau este doar pentru moment, si vor aparea din nou o data cu inceperea scolii? Cum pot sa ma integrez intr-un nou anturaj? Toti prieteni mei sunt in vechiul anturaj... Va rog ajutati-ma! O seara frumoasa!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Erau prietenii tai pentru ca aveati in comun sex droguri fumat, pariuri; jocuri etc; si tu le faceai numa ca sa fi mai tare mai cool decat restul; sa fi ca ei;
dar astea is doar vicii; sis convins ca ai si pasiuni; cauta persoane cu aceleasi pasiuni;
acum in vacanta ca sa faci alti prieteni nu trebuie sa stai in casa sau pe afara degeaba; fa un sport in echipa( baga te la niste karate; hanbal volei tenis de masa; biliard etc) meri la sala; de ci fa chestii unde is mai multe persoane si incet incet o sa cunosti alti oameni;
te-ai mai intalnit cu ei, cu anturaju tau in astea luni? daca nu atunci nu pot spune daca ai scapat de ei; trebuie sa te intelnesti cu ei sa le spui care i treaba; sau sai ignori; daca ai puterea s-o faci atunci ai scapat de ai;
cu siguranta vor incepe odata cu scoala; dar tu poti sa ramai prieten cu ei; trebuie doar sa refuzi sa faci chestiile alea(pariuri; jocuri etc) si isi vor da seama ca te-ai schimbat si iti vor da pace( sa nu crezi ca i chiar asa de usor-mai is ce va neintelegeri umilinte); poti chiar sa le spui sa nu mai faca si ei chestiile astea(dar elegant; iti trebuie o strategie);
erai pe punctul de a te sinucide? uitate la tine cum te exprimi; foarte bine; putini pot sa se exprime asa sincer; deschis si chiar coerent; am o banuiala ca esti un tip destept( nu toti pot renunta la anturaj si vicii) si cu o vointa f mare
te felicit!

2 răspunsuri:
| santy a răspuns:

Salut! Mai Alexandru daca ai avut vointa 2 luni sa nu te mai apropii de anturajele alea inseamna ca o sa te abtii si mai departe, o sa vezi ca o sa mai fie tentatii sa reintrii in acel anturaj dar tu mergi pe calea ta care e buna acum, gaseste-ti o fata cu minte si intelegataore si reusiti pe mai departe(oricum si singur reusesti daca iti impui).Te-as fi ajutat si personal pentru ca esti apropae de varsta mea dar nu cred ca suntem apropiati ca oras:d sa ai bafta si sa stai linistit ca s erezolva totul de la sine nu te mai gandii la rau.Fii tare Alexe!

| anonimyus explică:

Desi mi-a fost foarte greu sa aleg un raspuns castigator am ales unul, sper sa nu te superi santy ca nu am acordat fundita tia. Desi as fii vrut sa va dau la amandoi. Va multumesc pentru raspunsuri ambele au fost foarte bune.