| iubiticata a întrebat:

Buna TPU.Ma numesc Alina, am 12 ani si 6 luni si sunt clasa a 6-a. Timp de 5 ani am invatat la alta scoala, iar anul asta m-am mutat la alta scoala.Imi este greu sa ma acomodez,imi este dor de colegi mei si nu ma pot obisnui deloc la scoala asta.Din cauza ca sunt noua, colegii se poarta urat cu mine si fac glume pe seama mea.Eu incerc sa ma fac placuta,sa socializez cu ei,insa ei refuza, spunand ca nu stiu daca sunt de incredere.Nici profesorii nu sunt prea draguti,se comporta ciudat cu mine doar pentru ca sunt noua.Ce sa fac, daca ati trecut prin aceasta situatie spuneti-mi cum ati trecut peste si cum v-ati integrat.Multumesc mult, funda raspunsului care ma va ajuta.Pa!

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Tu mergi la scoala sa inveti nu sa stai sa capeti incredere in colegi pentru ca nu va fi, profesorii se vor obisnui cu tine in timp.

| GYGYLATINO a răspuns:

cata asa se poarta toti la inceput acuma cu mutarea daca vrei in alta scoala vorbeste cu parinti tai sa se intereseze si cand e te duci si vezi scoala unde ai vrea ce acte iti trebuie.dar cred ca din scoala ta iti va da o cerere de transfer ca sa o completezi bafta multa si ai grija invata sa ajungi inaintea colegilor si colegelor asa ca ei si ele o sa te invindieze si o sa vrea toti sa stea de vorba cu tine.

| Pitic123456789 a răspuns:

Incepe de la 0 intr-un fel.Fa-ti o ''cea mai buna prietena'', dar nu cu fata care e ''vedeta clasei'' intr-un fel.Impritenestete cu fata care vrea sa iti fie prietena si nu se comporta rau cu tine. Apoi invata si tu ami mult ca sa le intri profesorilor pe sub piele laughing. Dupa usor usor o sa fii prietena cu toti din clasa, la inceput e greu dar dupa o sa te acomodezi.
Asa zic eu laughing acum depinde de tine cum o sa faci.