| ѕოiℓε01 a întrebat:

Ma puteti ajuta si pe mine cu ceva? Eu am linux si vreau o versiune de messenger pentru linux. Multumesc :*:*:*

2 răspunsuri:
| Jamais a răspuns:

Http://www.ymlover.com/yux-yahoo-messenger-pe-linux/
Ăsta, dar e cam urâțel. Nu găsesc altul. :D

| sexshopscluj a răspuns:

Servus pisictza! Ce distributie de linux folosesti? Ce mediu grafic? KDE, GNOME, Ubuntu shell, xfce, etc?

In mod sigur vei gasi cel mai potrivit soft pentru. IM cu ajutorul managerului tau de pachete, daca folosesti o distributie Debian based (ubuntu) atunci incearca apt-get sau aptitudine. Daca esti pe Rhell, fedora yum, pentru openSuse Yast, gentoo emerge, sabayon echo. Exemplu:

apt-get update && apt-get install gaim
sau
yum install gaim
sau
emerge --sync && emerge gaim
sau
equo update && equo search gaim

Sunt si alte distributii, poti compila programul daca ai rabdare si pc, puternic dar iti recomand cu caldura sa folosesti managerul de pachete specific pentru distributia care o folosesti. In principiu pentru yahoo messenger ar fi Kopette si Gaim, sunt ferm convins k sunt si alte alternative, cu fiecare cu plusuri sau minusuri.