| SuperYang1 a întrebat:

Salut, am linux mint si vreau sa configurez wine. Ma puteti ajuta?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Eu asa procedez:
Instalez toate Wine si toate componentele suplimentare din magazin, dupa care cer pornirea diferitor programe Windows (mai ales cele care sunt "portabile", nu trebuie instalate. Cand are nevoie de componente suplimentare, Mint le cere automat si le instalez.
Dupa ce am deja o paleta de cateva tipuri de programe functionale, trec la programe instalate (nu toate se pot instala, cel putin nu din prima incercare). Si aici, de fiecare data cand Mint propune suplimente noi, le instalez.
Cu aceasta metoda, pot rula cca. 75-80% din programele Windows.

2 răspunsuri:
| flixbuster a răspuns:

Sunt oarecum pe langa chiar daca in zona: nu e mai simplu sa rulezi programe de Windows in Windows intr-o masina virtuala in Linux?

| JicaContra a răspuns (pentru flixbuster):

Mai simplu, da
mai performant, nu