| LorenaTheway a întrebat:

Maine am evaluarea nationala la romana. Ce sa imi mai invat?

2 răspunsuri:
| 愛日本 a răspuns:

Uite aici un plan :
•Specii literale (nuvela, schita, basm, pastel etc)
•Sinonime, antonime, paronime, neologisme, regionalisme
•Diftong, Triftong, Hiat
•Valoari morfologice, functii sintactice, caz
•Compuneri, derivari
•idei principale, idei secundare
•Figuri de stil, imagini artistice, versificatie :rima ritm masura
•Ortografia, punctuatia
•sens propriu si figurat
•mod. de expunere : naratiunea, dialogul, descrierea, monologul
•prop. regenta, dubordonatoare, relatile de coordonare si subordonare
•Dezvoltare, contragere
•Exprimarea unei opinii, semnificatia titlului, semnificatia versurilor, caracterizarea unui personaj
•descriere tip tablou, portret
•Enuntul, fraza
Daca le-ai invatat deja eu zic sa iti mai repeti ca sa nu uiti.

| AneMonaAlexAndra2002 a răspuns:

Uite ceva care o sa te ajute

•Specii literale (nuvela, schita, basm, pastel etc)
•Sinonime, antonime, paronime, neologisme, regionalisme
•Diftong, Triftong, Hiat
•Valoari morfologice, functii sintactice, caz
•Compuneri, derivari
•idei principale, idei secundare
•Figuri de stil, imagini artistice, versificatie :rima ritm masura
•Ortografia, punctuatia
•sens propriu si figurat
•mod. de expunere : naratiunea, dialogul, descrierea, monologul
•prop. regenta, dubordonatoare, relatile de coordonare si subordonare
•Dezvoltare, contragere
•Exprimarea unei opinii, semnificatia titlului, semnificatia versurilor, caracterizarea unui personaj
•descriere tip tablou, portret
•Enuntul, fraza
Daca le-ai invatat deja eu zic sa iti mai repeti ca sa nu uiti