| UnDeaD96 a întrebat:

Am si eu intrebare, maine dau evaluarea nationala la romana am emotii si nu stiu ce sa-mi mai invat ca sa fiu pregatit astept raspunsuri de la cei care vor da maine evaluarea si nu numai. Dau fundita...

6 răspunsuri:
| XxBloodShotEyexX a răspuns:

Buna! mai repeta definitiile speciilor si figurilor de still, semnele de punctuatie si ortografie, fonetica...aici depinde daca te descurci mai bine la gramatica sau la literatura happy

| andra_3837 a răspuns:

Invata...genul epic,genul liric,schita,basmul,pastelul, nuvela, fabula.semne de ortografie, semne de punctuatie si gramatica de la 5-8. sper sa-ti fie de foloshappy

| Girodelle a răspuns:

Sall! Pai in primul rand trebuie sa stii sa faci compuneri descriptive sau in care sa argumentezi ca o opera apartine unui anumit gen. Sunt doua compuneri de facut si punctele sunt multe. Tre-sa stii clasicele notiuni morfologige si de sintaxa. La propozitii subordonate se da doar din alea las care s-a studiat si complementul lor (in afara de CV, CDT, CNS) Trebuie cel mai mult sa stii sa argumentezi. Din ce am mai auzit pe la pregatire cica se da doar din nuvela, schita, basm, fabula si pastel.
Succes! Sper sa-ti fi fost de folos!

| delight7920 a răspuns:

La partea de literatura va fi sigur o argumentare(pastelul,schita,nuvela,basmul sau fabula),dar cel mai mult cred ca va fi fabula deoarece apare in majoritatea variantelor la romana,de asemenea poate fi si opinia ta despre opera. La gramatica cred ca se va da printre altele si analiza unei fraze, din punct de vedere morfologic si sintactic, felul propozitiilor. Acestea sunt cele mai des intalnite la evaluari si olimpiade.

| sweetMC a răspuns:

Eu l-am dat deja, peste o saptamana voi da bacul, la romana nu prea am invatat, dar cam stiu ce conteaza cel mai mult. Foarte mult conteaza aranjarea in pagina, textul sa fie clar, sa aiba introducere-cuprins-incheiere, succesiunea logica a ideilor, afirmatiile sa fie sustinute cu argumente, enunturile sa fie clare, sa folosesti un vocabular adecvat. Daca nu inveti prea mult si pana maine nu cred ca vei reusi, macar sa citesti odata comentariile si sa respecti cele mai de sus. Sa scrii cum poti tu mai bine deoarece aceasta evaluare trebuie sa reflecte tot ce ai invatat pana acum.

| costel_9867 a răspuns:

Iti dau sfat sa inveti de la incewput tot! fundita?