| LoloSkate a întrebat:

mi-am facut un tatuaj mic acum vreo 2 saptamani jumate, nu a mai facut cojite de mai mult de o saptamana, aveti idee daca e vreo problema daca il acopar vreo 4 zile cu machiaj? (fond de ten si corector) pentru ca voi merge la matusa mea si am hotarat cu mama ca ar fi mai bine sa nu il vada deocamdata.
Multumesc!

1 răspuns:
| ElSueno a răspuns:

Ideea stă în felul următor:

Tatuajul tău are doar două săptămâni. Un tatuaj e o rană deschisă până se vindecă, iar al tău chiar dacă nu mai face coajă nu e vindecat 100%. Machiajele pot fi extrem de bogate în bacterii, bacterii care iți vor infecta tatuajul și vei ajunge să faci complicații (beșici cu sânge, boli de piele etc).

Cea mai bună soluție ar fi să-l acoperi cu un pansament, asta doar în cazul în care nu stai mult la mătușa ta, deoarece tatuajele noi trebuie să respire. Eu zic să nu riști.