| maddymaddy a întrebat:

Buna tpu....nu prea imi fac tema aici.dar acum am nevoie urgenta de ajutor. Doamna profesoara de limba romana ne-a dat pe caiet doua versuri : Asa de-ncet se clatina salcamii, / De parca plang cu tristele lor ramuri si trebuie sa le explicam...si nu am nicio idee. Va rog ajutati-ma dau FUNDA pentru cel mai bun raspuns. crying

Răspuns Câştigător
| Sadop a răspuns:

Cele 2 versuri reprezinta tristea salcamilor care se leaagana incet, ramurile acestora parand ca suspina si plang de suparare,

1 răspuns:
| ssd a răspuns:

In aceste doua versuri se evinentiaza tristetea salcmilor, prin care autorul isi exprima sentimentele de melamcolie, personificandu-i.