| Larisa199924 a întrebat:

Am o tema la romana despre inspiratie si imaginatie si doamna profesoara ne-a dat o foaie pe care este scris un text cu hieroglife iar noi trebuie sa scriem despre ce credem noi ca este vorba si chiar nu am nicio idee despre ce mi-ar putea transmite acele hieroglife. Voua ce v-ar putea transmite niste hieroglife? Va rog sa ma ajutati, orice parere conteaza.

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Imagineaza-ti ca fiecarei pictograme(hieroglifa) ii corespunde un echivalent din natura( o actiune, un obiect, o fiinta). Dupa ce faci(iti imaginezi) asemanarile, compune o propozitie sau o fraza, adica "traduci" textul cu hieroglife.