| denys155 a întrebat:

Pentru inceput imi place de o fata, care era cu mine in clasa, tinand cont ca am terminat clasa a 8-a nu ne mai vedem.Acum la sfarsit am reusit sa ma indragostesc nebuneste de ea, vorbim prin mesaje, la telefon mult.Nu stiu daca si ea ma place dar cred ca da, daca nu nu cred ca ar mai vorbi asa mult cu mine.
Imi este rusine, teama sa o intreb daca vrea sa fim impreuna din cauza ca imi e frica sa zica nu. Daca va zice nu nu stiu daa o sa mai vorbim ..Va rog ajutati-ma!
FUNDA!

Răspuns Câştigător
| RainmakerX a răspuns:

Hey! In primul rand ce ai zice daca ti-as spune ca nu o placi si ca este ceva trecator, specific varstei? Te indragostesti odata la saptamana... e normal, nu iti fa atatea planuri.
Omule, daca vorbiti atat de mult, daca va intelegeti atat de bine atunci pur si simplu zii ce simti pentru ea...asta daca esti sigur ca simti ceva.
Nu se intampla mare lucru daca te refuza.Pur si simplu o sa gasesti pe altcineva la liceu si o sa treci peste, oricum daca nu ii zici acum o s-o pierzi caci si ea o sa mearga la liceu, unde o sa gaseasca mai mult ca sigur pe altcineva.
Cel mai bine este sa ii spui direct ce simti intrucat daca te refuza atunci o sa treci peste si o sa gasesti pe alta la liceu dar daca nu zici nimic atunci o s-o pierzi oricum in toamna cand o sa gaseasca (probabil) pe altcineva.
Daca tii la ea si daca nu vrei s-o pierzi atunci spune-i ce simti.Este singura sansa sa pastrati legatura...
Sper ca ai inteles.
Bafta!

-Blytz-

2 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Nu ii spune asa direct. Invit-o pe afara, distreaz-o, fa-o sa se simta bine, poarta-te frumos cu ea, ofera-i un trandafir rosu cand va vedeti. Dupa cateva intalniri iti vei da seama daca te place si ea.

| Neo12 a răspuns:

Bună!
Ia-o treptat.
Dacă tot vorbiți așa mult spune-i că te-ai plictisit în casă și din astea, că ai vrea să ieși dar n-ai cu cine și vezi dacă se oferă. Dacă da, cum a spus și Inquire, oferă-i o floare și dacă întreabă de ce îi răspunzi ceva drăguț. Plimbați-vă, alege tu niște activități comune pe care vă place să le desfășurați și fă-le cu ea sau du-o undeva unde știi că vrea să meargă. Surprind-o prima dată, luați-o așa ca să zic, de la 0, vezi ce reacții are și până unde ajungeți, iar după. dacă vezi că lucrurile-s mai sigure, întreab-o. Sper că te-am ajutat.
O seară plăcută și sper să ai succes!