| anonim_4396 a întrebat:

sunt clasa a 7-a, si imi place mult de o fata de clasa a 8-a.

Problema sta asa, cand eram a 4-a si ea a 5-a ne intalneam la meditaii si vorbeam, dar de atunci nu am mai vorbit de loc cu ea.

mai e o problema, taicasu' este dirigintele nostru, iar taicasu este prieten foarte bun cu tata.,

Eu vreau doar sa fim prieteni, sa vorbim si noi de fro 2 ori pe saptamana atata...

Nu vreau sa vorbesc cu ea pe facebook..., pentru ca taicasul o verifica...

o sa incerc sa ma duc la ei in clasa, sa le zic., sau cum ar fi cel mai bine?

va rog ajutati-ma, cum o fac sa mai vorbeasca si ea cu mine?

ultima data cand am vrut sa vorbesc cu ea, nu mai eu puneam intrebarile, ea doar raspundea...

Eu ma gandeam sa ii spun, buna Sami, mergi la magazin? (magazinul e langa scoala noastra)dar ma enerveaza si fro 2 colegi cu minte de "7 ani", oo Roberteee, ce faci acolo. si e chiar derajant., ce sa fac?

i noi cam suntem prieteni. dar nu am mai vorbit de mult, nu stiu de ce, de cand nu mai mergem 2 km impreuna la meditatie numai vb...

deci nu vreau sa ii zic vrei sa fim prieteni., ceva gen, buna, Sami, ce mai faci?, bine tu?, hai la chiosc, dar o sa imi fie frica ca o sa spuna, am fost deja, sau nu mersi..., sau imi este teama pur si simplu ca va zice nu, si in plus imi este rusine., imi este rusine sa o intreb., si vreau sa imi raspundeti cum scap de aceasta rusine..., si de aceasta frica ca nu va accepta.

Dau funda...

4 răspunsuri:
| MskDesign a răspuns:

Foarte scurta intrebarea!
Am sa iti raspund printr-o intrebare.De ce te rezumi la a fi doar prietenul ei cand ai putea sa ii fii primul ei iubit?

| Daiana03 a răspuns:

Ceea ce fac colegii tai sunt puerilitati. Cand o sa fie mai mari nu o sa mai rada de aceste lucruri, care de fapt sunt normale. (ca vorbesti/placi o fata) Momentan nu ai ce sa faci, decat sa ii igonori daca chiar o placi pe Sami.
Nu are de ce sa iti fie rusine! Daca si ea te place se va simti foarte bine cand vorbiti sau cand "o bagi in seama".
Iesiti intr-o zi impreuna in oras, la un suc ceva, iar atunci va fi momentul cand poti sa ii spui ca simti ceva pentru ea. Nu ai nimic de pierdut, daca este cazul, puteti forma un cuplu, iar daca nu, ramaneti doar prieteni. Daca ea nu te place nu are rost sa tanjesti dupa ea atata timp si dupa aflii ca nu va putea fi nimic intre voi.
"Daca nu risti, nu castigi!" Bafta!

| Adutza_Alesandra_1990 a răspuns:

Exact in aceea-si situatie sunt si eu doar ca eu eram a2-a si el a3-a si pur si simplu nu iese-am din cls pentru ca imi era rusine de colegi sau ca nu o sa ma bage in seama sau ca o sa isi bata joc de mine. Insa peste cateva zile am iesit din clasa si m-am intalnit cu el si la-am intrebat "hei mai mergi la cursul de chitara? " si asa a inceput conversatia dar l-am lasat sa spuna despre lel mai mult si eu mai putin

Asa poti sa faci si tu... vorbindu-i despre... daca se mai duce la meditatii si cum mai este la materia diferita

Fundita sad sadwinking sad happy O-o
P.S: in timp ce vorbesti, ai grija sa nu te vada acei colegi

| eschol a răspuns:

Incearca sa te imprietenesti cu cat mai multi oameni din cercul ei de prieteni. Asa o sa va intalniti mai des si o sa dispara stanjeneala.