| keytleen a întrebat:

Pepenele rosu ingrasa daca mananci intr-o cantitate mare?

6 răspunsuri:
| TheAce a răspuns:

Pepenele rosu e prin definitie un aliment ideal pentru detoxifiere si slabire, cura cu pepene rosu fiind cura favorita de vara a populatiei. nu ingrasa, dimpotriva, doar ca daca ai probleme cu retentia de apa e ideal sa nu consumi, pepenele rosu si castravetii avand in compozitie apa in proportie de 85-90%.

| OnuOnulică a răspuns:

Nu te îngrașă așa că poți mânca liniștit.

| PŞtefaniaP a răspuns:

Dulce, aromat si foarte hidratant, pepenele verde este un fruct de sezon extrem de benefic pentru sanatate deoarece contine o serie de substante nutritive, importante pentru organism si peste 90% din cantitatea sa inseamna apa. In ciuda faptului ca are un indice glicemic mare (75), pepenele rosu reprezinta o gustare sanatoasa si delicioasa, de care se bucura atat adultii cat si cei mici. Numit in unele regiuni si harbuz (Moldova), lubenita (Oltenia) sau lebenita (Ardeal), pepenele verde nu are grasimi si are foarte putine calorii (25-30 kcal la 100 gr), avand un continut de doar 5, 4-6% zaharuri. Sunt gustosi, parfumati, colorati si iti lasa gura apa numai cand ii vezi. Continutul mare de apa il recomanda ca diuretic pentru tratamentul rinichilor si aparatului urinar. Bogat in vitamine, minerale si antioxidanti foarte puternici, pepenele ne hidrateaza si ne purifica organismul, amelioreaza sau chiar trateaza diverse afectiuni, hraneste si catifeleaza tenul. 100 g de pepene verde ne asigura 15% din necesarul zilnic de vitamina A, si 25% din necesarul zilnic de vitamina C. Pe langa potasiu si magneziu, contine pretioasa vitamina B6, utila in metabolismul aminoacizilor, glucidelor si lipidelor. Vitamina A ajuta vederea si impreuna cu vitamina C si E contribuie la un aspect sanatos al pielii si parului. Potasiu ajuta la reglarea tensiunii arteriale, un factor de risc pentru bolile de inima. Magneziul este considerat "regele" mineralelor, fiind implicat in peste 300 de procese metabolice.

Si cu atatea beneficii, pepenele verde ingrasa sau slabeste?

Pepenele verde ajuta si in procesul de slabire dar poate influenta si punerea in greutate. Totul depinde de modul in care este consumat si evident in ce cantitate. Trebuie sa stim de la inceput ca o treime din greutatea cumparata este coaja, deci dintr-un pepene de 5-6 kg, noi consumam 3-4 kg. Consumat ca desert, pe langa alte mancaruri, pepenele nu trebuie sa depaseasca o felie normala. Daca vrem sa consumam mai mult, atunci nu trebuie sa il asociem cu alte mancaruri. Desigur, consumul suplimentar a aproximativ 1400 kcal/zi ingrasa. 100 g pepene, daca este foarte bine copt, pot sa aduca 30-40 kcal, iar 3-4 kg de pepene reprezinta aproximativ 1200-1600 kcal/zi. Asta inseamna ca ar trebui redusa la maxim alimentatia pe ziua respectiva deoarece combinat cu alte alimente, pepenle verde ingreuneaza digestia. Pepenele verde este un aliment excelent in zilele toride de vara, insa nu trebuie consumat in exces.

In concluzie, pentru o digestie sanatoasa, pepenii nu trebuie combinati cu niciun alt aliment. Pepenele este un produs foarte acid, care fermenteaza in stomac si incetineste digestia altor produse, influentand punerea in greutate. Consumat intre mese si in cantitati moderate sau tinand cure doar de pepene verde, acesta este foarte sanatos si recomandat in lunile de vara, ajutand si la detoxifierea organismului si ajutand la procesul de slabire.

Informatii: http://mihainicula.ro/pepenele-verde-ingrasa-sau-slabeste/

O zi buna!;)

| Λησηумσцѕ a răspuns:

Pepenele rosu in cantitate mare nu ingrasa, mai degraba te baloneaza (umfli) de la el. Deoarece contine 90% apa.
Sper ca te-am ajutat.
Ceau!

| Diana0727 a răspuns:

Pepenele rosu are foarte multa apa, nu te ingrasi de la el! happy