| littleblackgirl a întrebat:

postez aceasta intrebare in speranta ca ma puteti ajuta.
Sunt la bunici impreuna cu verisoara mea in varsta de 6 ani. Ea este un copil foarte energic si mereu ma oboseste cu tot felul de lucruri. In speranta ca intelege, vorbesc frumos cu ea, ii explic ca sunt obosita, sa ma lase, dar ea nu si nu. Vine si incepe sa tipe, ma loveste, iar eu nu o lovesc deoarece e mica si poate nu intelege ceea ce face. Problema este alta insa... ea s-a obisnuit ca eu nu ripostez, si vorbeste urat (cuvinte de genul vaca, magar si alte lucruri pe care le-a auzit de la TV) si a inceput sa ma si loveasca. Ma enervez si eu, cateodata foarte tare si tip la ea, dar fara rost. Am ajuns sa ma enervez atat de tare incat am inceput sa injur in mintea mea (lucru pe care nu il fac de obicei). Daca vorbesc cu cineva din familia mea imi spun lucruri de genul: "las-o ca e mica" "intelege-o ca nu stie ce face" Am inteles acest lucru, doar ca ei nu vad ca ea chiar profita de chestia asta si nu numai eu ma cert cu ea in aceasta casa. Nu stiu ce sa mai fac, sunt stresat incontinuu si daca ma plang cuiva din familie spun ca iar exagerez eu si ca e vina mea ca se comporta asa cu mine ca sunt rea. Chiar nu am avut probleme de genul asta in familie pana vara aceasta, si acum sunt pur si simplu stresata, nu mai pot. Ce sa fac? Va rog ajutati-ma. Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| inimioarata a răspuns:

Da este o chestie destul de serioasa. Incearca sa o eviti o perioada, sa nu o mai bagi in seama straight face. Poate asta o va face sa inteleaga ca trebuie sa nu mai fie asa de rea. Eu asa am procedat cu verisorul meu de 3 ani. Ma tot injura, imi scotea linba si mai multe chestii din astea de copi mici. I-am spus ca m-am suparat pe el, si nu am mai vorbit cu el cateva ore! In tot acest timp el incerca sa ma enerveze, ca sa-i pot spune ceva. Daca a vazut ca nu merge a venit si si-a cerut scuze. Nu stiu incearca si poate merge si la tine. Succes. happy

4 răspunsuri:
| AndaWest a răspuns:

Joaca-te un pic cu ea,si invat-o ca daca se comporta bine tu te vei juca cu ea,si nu neaparat sa stai mereu cu ea,jucati-va ceva de genul tu esti profesoara si ea trebuia sa-ti deseneze sau sa coloreze ceva,asa o tii ocupata un pic,sau tu esti mama si o trimiti la cumparaturi, esti clientul si vrei sa fii servit, ea isi va face de lucru iar tu vei sta linistita.pe urma daca iti vorbeste urat vorbeste-i rastit si uita-te in ochii ei,spune-i ca o vei ignora pana cand nu isi va cere scuze, si fa pe indiferenta oricat ar zbiera si s-ar tranti pe jos.iy spui ca nu te asteptai la asta din partea ei si se va simti vinovata.o sa vezi, copii pot fi foarte intelegatori cand vor

| AndaWest a răspuns:

Nu conteaza varsta,important e sa te impui,mai prin viclenie, mai prin autoritate, dar sa o faci

| littleblackgirl explică:

Multumesc pentru sfaturi, dar "faza" este ca eu am 14 ani si tocmai de aceea isi face de cap cu mine... ca stie ca eu nu pot sa ii fac nimic. Am sa incerc insa metodele propuse de voi. Multumesc inca odata!

| febuss a răspuns:

Sa stii ca ai intrat intr-un cerc vicios, ea te manipuleaza.tot ce poti sa faci e sa-i arati ca esti o autoritate, nu prin forta nu prin injuraturi si strigate ci prin puterea argumentelor. Ramii neclintita cind ea face zarva, asta nu va fi vesnic. Copilul trebuie sa stie ca tu esti mai presus de ea si ca nu faci cum doreste ea. cu alte cuvinte, trebuie s-o supui, ca si cum ar fi un mustang, dupa aceea te va asculta. si no asa sa se uite la televizor mai mult de 2 ore pe zi, de acolo ea isi trage sursa de nervi.