| cry1 a întrebat:

Buna TPU.Pot sa zic ca deja mi-am cat stricat o bucatica din viitor.Pentru ca nu am mers la liceu unde ziceau parintii si unde imi era mult mai bine ci am mers unde imi sunt cei mai buni prieteni si am facut o alegere proasta.Eu ii consideram prieteni adevarati insa s-au dovedit a fi falsi.Ies in oras fara sa imi zica,ma mint, au secrete fata de mine.Iar eu stau si indur tin totul in mine si imi vine sa plang izolanduma total si stand uneori singura.Pe langa asta ma cert zilnic acasa cu mama mea, pentru ca nu ma lasa sa ies seara si nici nu accepta ideia de a iesi cu un baiat.Am incercat multe modalitati dar in zadar.Nu stiu ce sa fac, sunt cu moralul la pamant as dori sa ma mut dar din nou sut grupulete si imi e foarte frica.

2 răspunsuri:
| AshuraElric a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa iti gasesti alti "prieteni", sa te integrezi intr-un grup fara a mai depinde de cei care te-au lasat balta.Ce rost are sa-ti mai faci si un iubit cand intreaga ta viata e deja suficient de complicata.Rezolva-ti problemele actuale si apoi poti produce altele (gen: o confruntare cu parintii pe tema ''vreau si eu un iubit'', dar e bine ca vorbesti cu ei despre asta).
O alta varianta ar fi sa te transferi, sa uiti de ei (pentru ca ei au uitat de tine), chiar daca in noua clasa vor exista anumite grupulete, n-ai de ce sa-ti faci griji pentru ca toti te vor baga in seama pana isi vor da seama daca te vor in grupul lor sau nu, in perioada asta "de proba" iti poti da seama carui grup ai vrea sa-i aparti.

| JustMusic a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa te transferi pana mai poti recupera ceva, inca nu e tarziu scoala de abia a inceput si poti sa te muti de pe acum, cei mai buni prieteni nu mai sunt, o sa iti faci alti noi in noua clasa da sunt grupulete dar in cel putin unul fi sigura ca te vei integra si tu.Nu te izola, ca iti faci mai rau, vorbeste cu mama ta su cu coneva in care esti sigura ca te poti increde, prima data puneti ordine in viata asta ca timp de iubiti o sa ai dar tie in momentul de fata nu iti trebuie un baiat ci o persoana care sa iti fie alaturi si de obicei aceea persona e mama.Mama ta nu o sa iti vrea niciodata raul daca esti singura la parinti e normal sa gandeasca asa deorece esti propiul lor copil si daca te scapa pe tine din frau, for fi distrusi.
Nu zic ca esti genul de fata care sa faca prosti deorece nu te cunosc.Cel mai bine e sa vorbesti cu mama ta sau cu tatal tau depinde cu cine te intelegi tu mai bine sau de ce nu toti 3 si gasiti o rezolvare cat mai repede.Transfera-te la in liceul care il vroiau parinti tai, la un profil care poti sa faci fata acomodeaza fa-ti prietenii, incet incet iti vei pune viata in ordine, cand simti tu ca moralu tau e bine, cand te simti tu bine, poti sa te gandesti si la un iubit si asta tot cu mama ta ar trebui sa discuti, sa il prezinti, tu sa iti ei un angajament fata de ea ca nu o faci cine stie ce prostie, ca nu o sa pleci tu de fiecare data, nu cred ca mama ta ar avea ceva in otriva ca sa vi cu iubitul tau acasa, in acest mod va sta si ea mai linistita, e mama de fata si isi face griji pentru tine.
Eu iti recomand sa o iei pas cu pas.
Sper sa aud numai de bine de la tine.