| Deasonyka a întrebat:

povestea incepe cam asa...astazi am fost sa vad de o pisicuta deoarece doresc tare mult sa adopt un animalut.Am vazut-o mi's-a parut foarte adorabila ea initial a fost gasita pe strada jacea de frig saraca pe un asemenea ger iar acum a luat-o cineva a castrato ca sa nu mai faca pui(mie putin teama sincer de acest lucru) ea este deparazitata atat intern cat si extern doar ca intampina mici probleme respiratorii.Am fost cu ea la medicul veterinar sa'i fac un control si mi's-a spus ca temperatura rectala (sau cea a corpului) este ok doar ca are rosu in gat si ai lacrimeaza ochii. Mi'a recomandat niste pastile in care trebuie sa'i deschid gura si sa'ile bag pe gat. Odata ajuns acasa parea foarte speriata si sa ascuns dupa canapea am lasat-o acolo cu apa si mancare si nu am bagat-o in seama iar dupa 45 de minute am revenit si am vazut ca dadea rezultate incepuse sa nu mai fie asa panicata puneam mana pe ia si nu zgaria.Sincer mi'e putin teama de faptul ca are acest rosu in gat si recunosc k i'am luat medicamante Deci nu stiu ce sa fac sincer ...la familia de la care am luato pare ok se zuca nu avea nici un fel de problema sar aici o vad foarte speriata i'mi doresc foarte mult sa duca si ea o viata normala dar mi'e teama sa nu ma trezesc ca moare din cauza problemelor pe care le are.Si inca ceca in incheiere astazi i'am facut deparazitarea intern si extern si ia mai facut si patru vaccinuri pentru boli rabie ceva de genu deci mai poate avea purici bine ca eu vaccinurile i'le fac lunar deacum incolo Va rog ajutati-ma ce pot face. Dau funda si vot urgent

1 răspuns:
| Muppet a răspuns:

Pisicuta este speriata pentru ca nu iti cunoaste casa. Este intr-un mediu nou si nu este ibijnuita. Laso cateva zile sa se obisnuiasca cu tine si cu casa ta si o sa vezi ca o sa devina o alintata. Chiar si copii cand ii duci intr-un mediu nou se sperie. Si o sa ii treaca problemele daca i-ai luat pastile. Sigur nu moare de la asta, mai ales ca i-ai luat si pastile.