| Kiduuuu1445 a întrebat:

Profesoara noastra de romana ne-a dat de facut 10 compuneri pentru marti. Si ne pune 4 daca nu le facem pe toate. ( si nu e pacaleala ca asa face mereu). Si printre alea 10 compuneri este una la care nu am nici o idee!straight face. O compunere pornind de la versul:Soarele, lacrima Domnului/Cade in marile somnului. Va rog foarte mult sa ma ajutati! Macar o idee, si va raman indatorata!:*

3 răspunsuri:
| soraGrime a răspuns:

Se refera la apusul soarelui.
Poti face o compunere despre frumusetea apusului la mare, de exemplu, folosind multe metafore.
Poti scrie ca "soarele se ineaca in marea stravezie". Pe net gasesti sute de mii de metafore.
Sper ca te-am ajutat, si succes la scoala.

| Puppetzz a răspuns:

Salut

O idee ar fi sa te gandesti la soare cand apune... undeva la mare cand se lasa usor, usor, si dispare in neantul marii linistite tongue

a trecut ceva timp de cand nu am mai facut o compunere... dezvolta si tu ideea.

Succes!

| MirceaCojanu a răspuns:

Lucian blaga, in poezia "...", schiteaza un univers oniric in care soarele este parca inghitit de "marile somnului". Metafora "lacrima Domnului" ii confera Soarelui, element cosmic, un aer sacru.