| Natasha_6158 a întrebat:

TPU! Revin cu o problema care ma depaseste si sper sa primesc ajutor de la dvs.Acum aproximativ o luna, fiica mea a fost batuta in clasa.Colega batausa a sustinut ca a batut-o pe fiica mea fiindca o enerva si ca ar comenta la ea.Adevarul este insa altul, deoarece fiica mea este un elev model, nu a avut niciodata probleme nici cu profesorii, nici cu colegii.In fine, una peste alta s-a facut o ancheta, insa era cuvantul fiicei mele contra a ceea ce sustinea fata batausa si gasca ei de 5 insi.Astfel,fata mea a suferit un soc.Am reusit sa o duc la un medic Psihiatru.Nu a trecut examenul psihiatric si are dealtfel un tratament de 3 saptamani, dupa care mai urmeaza inca unul si daca nu isi revine o interneaza la Spitalul de Boli Mintale.Am vorbit si cu un psiholog care oarecum a mai linistit-o.Ideea ca ar putea sa fie internata ma distruge pe mine ca mama, pe noi ca parinti, fiindca stiu ca nu am fost niciodata alaturi de fiica mea cand a avut nevoie.Cum sa isi termine anul in situatia asta? In situatia in care are nevoie de odihna, iar ea daca se duce la scoala pur si simplu imi va fi frica ca o va lua razna. Ce fac? O sa incerc sa vorbesc cu directorul scolii sa poata duce proiecte, in felul asta sta si ea linistita, isi urmeaza tratamenul( doarme aproape toata ziua din cauza lor) si isi termina si anul, iar in clasa a 12a o voi muta. Ce sa fac? Nu mai pot, va rog din suflet sa ma credeti iar ea e mai distrusa decat mine.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aici nu suntem sa o judecam pe aceasta femeie. E treaba fiecaruia dintre noi ce facem si cum. Daca a gresit este problema dansei, insa noi trebuie sa o ajutam pentru ca se afla intr-o problema. Ce sa zic? Pai in primul rand de la liceu nu o poti muta pentru ca e in timpul semestrului.Nu ai decat sa fii langa ea si sa incerci sa o sprijini cat poti tu de mult si sa nu ii arati slabiciunile tale legate de acest subiect. I-ai scutiri, pentru ca la problema pe care o are medicul iti poate da scutiri, nu are cum sa o exmatriculeze pe fata decat la 200 de absente.Ramane problema ce face cu scoala.Aici trebuie sa vorbiti cu directorul scolii si daca nu se rezolva apelati la Inspectorat, asa sigur se va rezolva. Daca puneti "handralai" pe fetele din acea gasca nu rezolvati nimic, deoarece si ele, la randul lor pot face asta. Tineti in continuare legatura cu psihologul si psihiatru ei pentru ca d-aia sunt medici, ca sa o ajute.Si daca ea decide ca este mai bine sa ramana acasa, asa sa procedati.Probabil sanatatea e mai importanta decat scoala, asta este parerea mea.Nu cred ca vrei pe cap o persoana care poate avea probleme mult mai mari decat le are acum. Daca ar putea termina anul ar fi excelent. Daca nu, nu o obligati, pentru ca ce este in sufletul si in mintea ei numai ea stie.Am trecut prin asa ceva. E dureros si te distruge.Numai bine happy

10 răspunsuri:
| anad a răspuns:

Daca ii este groaza sa mai mearga in acel colectiv de ce nu o mutati acum? Nu ar vrea si ea sa plece sa aiba alti colegi? Cred ca e mai bine sa se mute acum decat anul viitor.Are timp sa se acomodeze cu noul colectiv si-i va fi mai usor in clasa a12-a.Si psihic ar fi mai bine sa nu se mai intoarca la acea scoala!

| Ruxyana a răspuns:

Buna:*
dati'mi printr'un mesaj idd ei. poate vb eu cu ea:* :X:X

| Sara a răspuns:

Totul vine din interior si din psihic. Va cred foarte mult si va sunt alaturi. Nu aveti nici o vina, dar cred ca este destul de mare are 18 ani nu? Va trece peste, stati linistita, eu cred ca va faceti singura rau. Sunteti puternici, si veti trece si peste asta. Vine Pastele, si sigur sarbatorile de primavara o vor face pe fata d-voastra sa vada viata cu alti ochi. Nu traim in jungla, asa ca acei copii sau doar fata ce a batut o trebuie sa fie sanctionati grav. Sunt sigura ca situatia se v-a remedia. Si inca ceva, tinand cont ca e in a12, o veti deprima si mai tare mutand-o in ultimul an la alt liceu. Se va simti marginalizata, si nu se va adapta repede, iar bacul va fi un esec. Va zic sigur, chiar daca ea e un elev model, cercul de colegi si noul liceu nu o va face sa evolueze din punct de vedere scolar, ci va decade. Asa ca sfatul meu este sa aplanti situatia la liceu, impreuna cu parintii acelei eleve, cu diriginta (care sigur este de partea victimei, caci dupa cum a ti spus fata este un elev model) si cu consilierul psihologic scolar sau altul, si ramane doar ca fata sa si readune fortele, pentru a termina cls 11 si sa munceasca in urm 4 luni. Sper ca v am fost de ajutor, si merge ti inainte, sunteti cea mai puternica familie, si aveti o fata desteapta asta trebuie sa va spuneti zilnic in gand ca sa nu decadeti psihic si d-vostra si sotul! Multa sanatate!

| gabryel a răspuns:

Parerea mea e ca ati alintat-o prea mult si nu sa obisnuit cu raul din viata reala incercati sa o invatati si cu raul nu o mai tineti in puf pentru ca...ganditi-va daca de la o simpla confruntare cu o colega a facut un soc ce va face cand va da de greu in viata...si cand va fi pe cont propriu nu cred ca se va descurca daca nu e invatata si cu raul.

| KoWalSky a răspuns:

In clasa a 11-a sa ai probleme din cauza unei batai? Probabil fica voastra n-a facut nimic altceva decat sa invete, asa patesc copiii care stau in casa toata copilaria si nu au prieteni, stau in casa si invata, si cand dau de greu gata devin nebuni, tocesti 12 ani ca sa ajungi o nebunastraight face

| z8 a răspuns:

Muta-ti-o la o scoala cu nume, nu la o porcarie de scoala "de cartier". A cui este responsabilitatea de a-si creste copilul intr-un mediu cat mai bun? Psihiatrul este pentru oameni nebuni ( elev model, aveti intredere in cuvantul ei si nu in cuvantul a 6 persoane = nu-i nebuna), ea de psiholog are nevoie. Cat despre acel examen psihiatric netrecut si pastilele pe care le ia, mie mi se pare o naivitate imensa. Cum sa-o indopati cu pastile pentru ca un psihiatru ( medic mai mult ca sigur a esuat in a ajunge in strainatate pe salarii de 10 ori mai mari = incompetent) a ajuns la aceasta concluzie? Pentru o decizie asa de importanta trebuia sa consultati minim 3 persoane acreditate si daca ajungeau la aceeasi opinie atunci se recurgea la pastile. Somnul ei poate fii din cauza depresiei ( cum sa nu fie in depresie cand nu-i merge bine la scoala - li se intampla muuuuuuuuultor elevi si cand are o mama ce una doua ii da pastile? ) Sfatul meu: Psiholog, nu psihiatru. Cat mai multe opinii ACREDITATE si comunicare mai buna cu ea ( nu cu noi)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuia sa se adapteze pana acum doamna, eu ma bateam si cu baietii, de ce i-ati creat impresia ca lumea este buna chiar foarte buna, pentru cain realitate nu este asa, trebuia sa aiba notiuni de aparare de la dv.
Daca o mutati din clasa va fi acelasi lucru chiar si din scoala, la sala de fitness cu ea doamna, la inot, la bascet, caliti-o cum adica sa clacheze doar ca s-a batut cu o colega? eu am luat multa bataie in scoala pana cand am inceput sa ma apar, pe urma faceam fularului nod, iarna si bateam tot ce-mi iesea in cale daca nu ma lasau in pace. Trebuie sa se caleasca, copii sunt rai ca si adultii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Schimbati-o doamna de la scoala si lasati in jurul ei numai prieteni care considerati dv ca ar putea-o invata cum sa se apere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fa la fel dar in afara scolii. pune unul doi cocalari din cartier, sa o puna la punct pe ea si pe ceilalti.nu se poate altfel. vorbesc asa fiindca fiul meu a patit abuzuri de genul asta.imi venea sa-i omor. dar am rezolvat altfel.am pus unul cu capul cat banita si umerii cat usa, sa le atraga atrentia, ca daca i se mai intampla ceva ei vor raspunde cu capul.nu numai ca l=au lasat in pace dar il si pazeau sa nu patesca ceva.asa ca... ceva bani si se rezolva.altminteri nu.scoala e o jungla unde cumintenia si respectul nu se mai practica de cand s-a scos bataia.acum o folosesc ei. copii.

| Natasha_6158 explică:

Daca se duce acolo o pierd psihic.Acest lucru nu o sa-l permit.Nu vreau sa imi nenorocesc fata pe viata.