| anuscha997 a întrebat:

Buna TPU happy
Sa incep...
1.De vreo luna sunt cu un baiat foarte de treaba cu care m-am inteles foarte bine inainte si am hotarat sa fim impreuna, la inceput vroiam doar sa-l ofticam pe prietenul lui dupa care am vazut ca aceasta relatie chiar ar putea sa mearga. Totul era bine dar el e la liceu, eu in generala si normal ca eu nu pot sa merg la scoala si sa nu vorbesc cu nimeni; deci am si eu niste prieteni pe la scoala si aici ma refer la baietii."Niste", ma rog, mai exact doi baieti cu care ma inteleg foarte bine, iar cu restul ii mai salut mai vorbim, una, alta, dar nu sa ma cunoasca asa bine. Luni am fost cu prietenul meu in oras sa-mi iau telefonul ca era la reparat si pe drum el imi luase telefonul si s-a apucat sa citeasca mesaje si a inceput cu chestii de genu : "Pentru altii ai credit, pentru mine n-ai niciodata! ". I-am explicat ca nu am mesaje in alte retele numai in reteaua respectiva si intr-un sfarsit a inteles. Ceea ce nu imi place este ca este extrem de gelos, adica eu nu pot sa vorbesc cu niciun baiat pentru ca "imi place" de el sau chestii din astea.De la un timp, nu stiu de ce, dar nu mai prea vreau sa fim impreuna si nu stiu cum sa-i spun acest lucru. El tine la mine din cate am vazut si si eu la el dar nu mai pot, plus ca imi lipseste enorm cea mai buna prietena, dar asta e alta poveste, si poate din aceasta cauza sunt tot suparata si ingandurata. Pe langa faptul ca sunt o gramada de diferente intre mine si prietenul meu, eu nu prea ies afara si cand ies mai ies cu fetele sau asa si lui nu-i convine si ne certam foarte des din cauza asta. Deci, in concluzie, cum poti spune adio fara sa-l doara pe celalalt? As vrea totusi sa ramanem prieteni dupa tot ce s-a intamplat.

2.La scoala este un tip care, dupa cum spune toata lumea, ma place. El este, dupa pararea mea, poate nu e cel mai potrivit termen dar, e urat! Toata lumea imi zice numai chestia asta si as vrea sa se opreasca odata! Le-am zis ca mie nu-mi place de el, ca nu am ce discuta cu el si chesti de genu dar ei nu ma cred si contina. Un coelg de-al lui, prieten de-al meu, mi-a zis sa vorbesc cu el si sa-l refuz intr-o fraza de genul, dupa parerea lui, "diplomatica", si anume : "Stii, esti un baiat dragut(ceea ce nu e) si de treaba, dar nu esti genul meu si am si prieten! ". Eu nu pot minti in halul ala! Ceva pareri?

Scuza-ti-mi romanul! straight face

Răspuns Câştigător
| Biia a răspuns:

Sa vedemlaughing
1)Nu trebuie sa.ti ceri scuzetonguesuntem aici sa te ajutam si ma bucur ca "romanul" nu are greseli de scrieretongue
2)Pai,vorbeste cu el si spune.i ca tu numai poti continua aceasta relatie deoarece diferentele dintre voi sunt foarte vizibile si daca niciunul nu lasa de la el relatia numai merge.De asemenea tu nu prea iesi afara si nu vrei sa.l tii "in lesa". Daca tine la tine o sa inteleaga si o sa.ti aprecieze decizia de a ramane "just friends", pana la urma e la liceu si poate sa isi gaseasca oricand pe cineva.(poate nu ca tine, care sa.l merite si sa.l aprecieze dar daca relatia numai merge nu ai ce sa.i faci)
2)De ce sa minti?laughingesti culmea si tu aicilaughingpai draga mea,"dragut" nu se refera doar la fizic...ai 2 variante:
a)i.o tai scurt :"mai scuteste.ma nu vreau sa fiu cu tine"
b)diplomatic:"uite chiar apreciez faptul ca ai gusturi bune la fete *razi*,dar chiar nu esti genul meu,nu vreau sa te superi nu ai niciun motiv mai sunt fetebig grin, putem sa ramanem prieteni"
Sau daca totusi iti place putin de el pentru faptul ca e de gasca, poate nu ar trebui sa iei lumea in seama(dar nu prea cred ca este cazul).
Sper ca te.am ajutatkiss
~>Take careee`!

4 răspunsuri:
| Ella_1621 a răspuns:

1.Daca sunteti intr-o relatie buna si va iubiti ar trebui sa se gandeasca la ceea ce face, adica sa nu mai fie gelos
2. Faza cu baiatul urat...e ceva ce a aparut foarte des.Ii poti spune simplu ca nu il placi, nu e genul tau si relatia cu el nu ar fi deloc de duaratabig grin.
Sper ca te-am ajutat:*

| Dollicious a răspuns:

Pai la 1:incearca sa-i spui ce te deranjeza si cerei sa se schimbe sau daca nu, explica`i dc nu mai vrei, spune-i ca sunt multe diferente si s`ar putea st inteleaga(fa`l sa inteleaga si ca nu pentru altul vrei sa va desp)
2.Nu trebuie sa-l minti chiar in halul acela pe baiat. Spune`i doar ca treci printr`o despartire si ca deocamdata vrei sa fi singura si o sa te inteleaga... funda?big grin

| Danyella_3923 a răspuns:

Poii 1.Incearca sa-i explici clar ca te deranjeaza chestiile astea ca nu sunteti casatoriti sa te ia la intrebari si normal ca orice fata vrei sa iesi in oras. Ii explicti frumos ce te deranjeaza. Iar la 2. nu le da importanta " Indiferenta doare cel mai tare ". gaseste`ti un coleg cu care te intelegi mai bine si stai tot timpu pe langa el sa vada ceilalti ca nu iti pasa de ala. tine-l de mana in pauza. imbratisari chestii. planul sa fie facut din naintehee hee doar voi 2 sa stiti. Sper ca te-am ajutat :*

| Ina_8564 a răspuns:

Nu are nimic romanulwinking sa incepem.hee hee La primul punct am, avut si eu un prieten asa si eu nu aveam voie sa fac nimic nici macar sa ies cu varamea. Daca ma suna un coleg sa ma intrebe lucruri banale de ex la ce ora incepeam orele a 2-a zis sau altele fostul imi lua nr lui de tel daca reusea sau se enrva si zicea ca il insel si alte chestii. Bine intr-un final ne-am despartit dar am ramas amici big grin. De ce nu vorbesti cu el si ii spui ca te deranjeaza anumite lucruri si poate intelege. Parerea mea e ca asa ar fi mai bine :*

Si punctul 2 cred ca amicul tau are drepatate mai bine il refuzi intr-o fraza mai diplomatica si ramaneti amici decat sa ii spui direct ca tie nu iti place de el, ca e urat si sa nu va mai vorbiti deloc. eu stiu sa nu il ranesti. Sfatu meu :* sper sa iti fiede folos cu ceva :X Scuza-mi si mie romanul >big grin