| ZapaciLaa a întrebat:

Saptamana aceasta am intrebat mai multi colegi de clasa de ce fac lucruri din anturaj sau doar pentru ca si prietenii lor fac acel lucru.(ex. s-au apucat de fumat).
Raspunsul a fost unul spus aiurea : Pentru ca e misto sau fain si nu ai de ce regreta.
Apoi m-au intrebat: Dar tu nu ai facut niciodata un lucru din simplu anturaj?
Eu le-am raspuns: Nu pentru ca mi se pare stupid sau incult sa faci ceva rau doar pentru ca o fac si altii.
Dar, din clasa a 5-a, nu imi mai place sa invat chiar deloc. Mi-au scazut notele foarte mult si scoala mi se pare un lucru foarte idiot. Pe primul loc au cazut prietenii si familia si pe undeva pe la sfarsitul listei scoala. De obicei invat doar de dragul dirigintei sau al parintilor.
Ba uneori m-a tentat sa ma apuc de fumat, dar am zis ca mai bine incetez cu astfel de chestii ca dupa aceea am mai mult de suferit.
Sincer mie nu prea mi se pare "cool" in a te apuca de fumat sau a face lucruri de care vei regreta mai tarziu.
Voi ce parere aveti?

2 răspunsuri:
| onnylife a răspuns:

Pai mi s-a intamplat si mie si mie mi-au zis multi la fel
Chiar dace nu ai note bune tu trebuie sa iti aduni cat mai multi prieteni langa tine si sa te dai sefa pe langa ei daca ei se dau jmecheri...pentru ca cu atat ai mai mult prieteni cu atat esti mai jmecher ...cheia sucesului la prieteni e sa fii super de treaba, succes(funda?)happy

| JaneEyer a răspuns:

Este bine ca nu ai vrut sa te apuci sa faci anturaje desi totusi ar trebui sa te apuci din nou de invatat.Stiu ca poate ti se pare o prostie dar vei regreta mai tarziu ca nu ai invatat la timp. Sper ca te.am ajutathappy