| marsmallowlover a întrebat:

Am nevoie de ajutorul vostru.Sunt o tipa tinerica de 16 ani care vrea sa se lase de fumat. Fumez de un an de zile, si m-am apucat dintr-un moft, ca sa para mai cool, plus si anturajul. Dar am realizat ca nu am nevoie de fumat si ca este stupid, de la o varsta frageda sa iti distrugi sanatatea.As vrea sa ma las, de cateva zile n-am mai fumat, eu care inainte fumat apoape un pachet.Desi dorinta de a fuma exista, mai ales cand sunt cu prietenii afara, si ii vad fumand, ma tenteaza teribil, dar cand sunt singura, fara fumatori nu simt nici o tentatie. Ce e de facut? ma puteti ajuta, niste sfaturi, ceva?happy...plus ca as dori sa aflu opinia voastra despre fetele tinere care fumeaza, vi se pare trendy si marfa sau sunteti contra?
Dau funde, multumesc:*

3 răspunsuri:
| Rockart a răspuns:

Cam târziu ai realizat că îţi distrugi sănătatea. Trebuia să gândeşti asta din momentul în care ai pus prima oară gura pe ţigară. Dar na, e naşpa să pici de fraieră, mai bine faci pe grozava fără să te gândeşti la consecinţe. Eu sunt contra şi chestia cu *dependenţa* porneşte din creierul vostru. Dacă ai ambiţie te poţi lăsa. Când îi vezi pe prietenii tăi fumând ia o gumă şi ronţăi-o până te dor dinţii. O să te calmezi.

Multă baftă! O să ai nevoie...

| Liviu a răspuns:

Ce pot spune?
Mie mi se spunea ca sunt prea mic sa fumez avand 17 ani in aceea vreme.
Dar copila aia care fumeaza de la 12 ani?
fetit`o lasate de fumat, mai bine te-ai apuca de a face sex oral decat sa fumezi laughing
cat despre tine...la 16 ani ce sa zic.
Incearca sa te lasi, si eu am fost fumator 2 pachete la zi :^^
asta cand aveam 18 19
acum... mam cam lasat rau de tot, fumez rar o data la o luna 2tongue o tigare'

| Pisiiii a răspuns:

Eu am 14 ani si fumez de 2 ani.Din cauza anturajului si tot a unui moft m-am apucat si eu si aucm nu ma mai pot lasa.Ideea e ca daca sunt singura doar cu o prietena si asa nu simt nevoia sa fumez,insa daca stau cu cei care fumeaza imi vine si mie chef sa fumez. Daca vrei sa te lasi, incearca sa stai un timp fara cei care fumeaza, iar apoi cu putina ambitie te lasi.