| anonim_4396 a întrebat:

Sunt o fata de 14 ani si am o problema care unora li se poate parea stupida, dar totusi pentru asta e TPU, pentru problemele noastre. In clasa avem 2 colege care desi sunt normale, poate chiar uratele dupa parerea mea si nu se tin de scoala, sunt foarte populare si toti baietii le plac. Si eu m-am simtit la fel ca ele in clasa a 5-a, dar eu nu am putut fi genul lor si de aceea, nu sunt narcisista, dar totusi ma consider mai frumoasa decat ele si invat si mai bine si nici nu am luat-o pe drumuri gresite ca ele, ce sunt primele si singurele din clasa ce s-au apucat de fumat (clasa noastra este una buna, plina de olimpici la toate materiile). Vorbesc cu toata lumea, glumesc mult, ii sfatuiesc pe toti cand e nevoie etc. dar tot ma simt parca exclusa din clasa, invizibila chiar. Am multe complexe fizice si psihice, dar nu le arat nimanui, pentru ca sunt o persoana ce incearca sa nu arate problemele sale, incerc sa rad tot timpul, dar tot mi se pare ca am devenit prea timida (pentru ca in trecut am suferit foarte mult din multe motive, nu are rost sa le insirui), desi de fiecare data daca am vrut de exemplu sa fac un baiat sa ma placa am reusit, dar acum, plang dupa un baiat de aproape 3 ani si mi-am pierdut tot curajul din mine si nu stiu ce sa fac. As vrea sa ies din anonimat, sa nu mai simt exclusa... dar nu pot. Voi ce credeti? Ce as putea face?

14 răspunsuri:
| juniper a răspuns:

Si eu sunt "timida", asa sunt fetele cuminti si eu sunt cuminte, nu vorbesc prea mult la scoala, sunt olimpica la limba engleza, am luat-o pe drumul bun si corect (nu fumez si invat bine) si tot eu sunt cea invizibila si batjocorita, de care toata lumea barfeste. Nu-mi mai pasa de asta, eu imi vad de treaba mea si oricum daca umblu dupa baieti la varsta asta doar pentru ca e "cool", atunci poate ca intr-adevar am o problema, baitetii de varsta mea nu se gandesc decat la "sex", asa ca mai bine imi vad de scoala ca eu voi avea de castigat si "fitzosii" populari vor avea de pierdut. Tu doar invata bine in continuare si nu-i mai baga in seama, cat despre baiat, fii tu insati si te va placea asa, nu pentru cum arati.

| marsy a răspuns:

Esti super. Inveti bine, esti mai timida.Sa stii ca fetele mai timide sint considerate mai intelegente. pn ca vorbesk doar cind este necesar. si cuvinte bine gindite.Baietii sigur ca te iau in seama. poate te respecta. dar ele dupa cum spui tu. ies in evidenta...
Sau baietii sint imaturi si neseriosi. si nu te vad pe tine... Stai linistita. Asha e firea ta. sh respect-o. Uneori nu te poti schimba!

| deejayra a răspuns:

Sfatul meu...gaseste vreo 2-3 fete cu care te intelegi mai bine si incearca sa te imprietenesti cu ele, nu incerca sa iesi in evidenta prin metoda folosita de cucoanele alea doua...nu te apuca de fumat pentru ca nu vei rezolva nimic.Mai bine sa ai un grup mic de prieteni care iti vor binele decat sa ai langa tine oameni care doar vor sa se foloseasca de tine, iar la greu te vor lasa.

| fabogov a răspuns:

Nu te lua dupa colegi, fi tu insuti...Chiar daca acum vei fi sa zic "discriminata" in viitor atitudinea ta te va ajuta sa treci peste multe chestii peste care ele nu vor trece.
Narcisismul este un lucru bun... cei care il poseda ajung departe in viata.
Mult succes si nu te lasa descurajata de unu sau altu...doar pentru ca tu esti cum esti.

| Roxana_6190 a răspuns:

Buna! Stai linistita si eu am asa 4, 5 fete din calsa care sunt(in centrul atentiei)! ele chiar nu gansesc...bine nu fumeaza etc.doar ca stau cu baieit etc! Dar nu iti face griji si eu tot asa am fost...in clasele mai mici (sunt clasa 6-a)! Unii oameni, fete, baieti pot fii foarte rai dar. cat despre baiatul acela pe care incerci sa-l cuceresti de 3 luni! Nu te merita.nu merita nici o musca calcata in picioare! Vezi-ti de treaba ta si urmeaza calea cea buna! Asa fac si eu happylove struck

| Lary a răspuns:

Si eu la scoala ma simt invizibila desi imi ajut colegii, si sunt si timida.Asta e firea noastra, de fete cuminti. Mi-am dat seama ca fetele cuminti nu prea sunt bagate in seama de nimeni.Am incercta sa ma schimb dar nu reusesc. Spune-i baiatului respectiv sentimentele tale pentru el ...incercare moarte n-are.si uite asa cu cate un gest, doua de curaj o sa vezi ca nu o sa mai fi asa timidawinkingsucces:!

| RuSuLeTzZz a răspuns:

Sa mergi pe drumul tau (pe care il urmezi si acum). te apreciaza lumea pentru ceea ce esti.stai linistita.

| ◕‿◕Al3xUtZa◕‿◕ a răspuns:

Crezi ca cele doua fete daca nu ar mai vb urat si nu ar mai fuma ar mai vrea sa stea cv q ele. ele incearca sa fie mereu in centrul atentie si kauta ceva sa fac pentru a iesi la suprafata si eu am colege ca ale talelaughing asta-i felul lor
parerea meahappy

| liz23 a răspuns:

Nu te lasa intimidata de persoane care se bucura de popularitate, ai incredere in tine, in ceea ce esti si cu siguranta vor fi si persoane care te vor observa, te vor aprecia.Nu poti multumi pe toata lumea dar in schimb te simti bine in pielea ta, sti ca ai dat tot ce a fost mai bun intotdeauna! complexele trec odata cu timpul, cu maturizarea, nu e ceva foarte grav, tine de mentalitate. Baiatul dupa care oftezi de atata timp lasa-l sa ramana in trecutul tau, daca cineva din trecutul tau nu ajunge in prezentul tau, a fost dintr-un motiv anume.

| Skadred a răspuns:

Chiar daca nu`i bine si eu m`am apukath pentru a deveni popular si a mers foarte bine... dar apoi o sa ai de suferit, incearca sa fii mereu sigura pe tine, tupeista dar politicoasa si o sa vezi ca iti vei castiga incet incet respect si popularitate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu stiu ce sa iti spun...
Si eu am doua colege in clasa de genul asta, numai ca ele sunt foarte frumoase
Dar si eu cam stau cu ele mereu.numai ca eu nu fumez...
sunt mai grasutza si nu am gagic.si mie mi-a placut de multi baietii dar asta e...si eu am plans 3 ani dupa unul
la mine fumeaza toata clasa aproape.
pai intra si tu in discutzie cu ele.
si asa devii mai populara.,...

poate cumva te si apropii de baiatul respectiv
succeshappy

| cilion_5256 a răspuns:

Orce om e in felul sau... unul mai timid altu mai ager altu mai diochiat. asa sunt toti diferiti... si nu trebuie sa ne complicam ca ideia e in aia ca dacaar fi toti oameni albi la constinta (adica tot-una) si doar unul singur negru atunci ar fi o problema... insa daca toti suntem diferiti atunci este si ela care i plac fetele timide si simple. ci nu cele distrabalate. SFATUL MEU SA NU TE COMPLICI... si fi tu insusi... ca fiecare avem personalitatea noastra asa cum suntem... si astai cel mai corect... si nu trebuie sa invidiezi si sa te uti chiorisi la alti ca iata aia au si tu nai... toti au oparte de indeplinirea dorintelor doar trebuie sa credem si sa asteptam.

| coolwats33y a răspuns:

Eu as zice sa fii tu insusi si daca iti place un baiat fa-ti curaj si spune-i ca-l iubesti

| dreamgirl_1790 a răspuns:

Si eu sunt timida dar am cateva prietena foarte bune care ma ajuta sa ma simt in largul meu.Fi cum esti uh.Prieteni adevarati nu o sa te excluda.Nu mai te simti vinovata ca nu esti ca ele...