| Îmiplacesacitesc a întrebat:

Bună, TPU! Sper din tot sufletul sa puteți citi totul și va mulțumesc foarte mult pentru ajutor. Sa încep. Eu am o vecina care este în clasa cu mine (trec a10a) și care a fost într o relație cu un băiat din liceu, cu un an mai mare. Țin minte faza în care el a venit la clasa la noi pentru fata de care va spun (pentru ca o plăcea ) și fata aceea se baga e sub bănci ca sa nu o vadă. Ei bine, am aflat de curând sa s au despărțit de ceva timp. Atunci când erau împreună,  mie îmi plăcea de el. De ieri, de când am aflat, s-a reaprins acea scânteie. (Îl cunosc pe acest tip de la un grup de voluntariat din liceu ) Durerea e ca acum simt ca îmi place și mai mult de el, as vrea sa vorbim, sa ieșim.Dar prin mesaje nu am vorbit niciodată, nu am experiență și niciodată nu am avut vreo relație, tocmai din cauza ca sunt foarte rușinoasă când vine vorba de băieți, iar cea mai mare problema a mea este teama de a nu fi respinsa, știu ca nu ar trebui, dar nu as mai ieși din casa sau nu as mai vrea sa dau ochii cu tipul după ce as primi ori un refuz, ori după ce ar rade întreg liceul de mine. Așa ca se exclude faza cu mesajele, îmi e rușine sa îl bag în seama. As vrea sa veniți cu idei, sa îmi spuneți Cum as putea sa îl fac sa mi dea mesaj (cam absurd ), ori sa mi dați idei de Cum as putea sa îi fac o faza de la care sa pornim discuții și așa...

1 răspuns:
| 16darkParadise a răspuns:

Sunt câteva variante... poate una dintre ele o să îți placă.
1. Cea mai cunoscută fază: îi trimiți un mesaj și dacă se comportă ciudat sau îți dă doar seen la mesaj îi mai trimiți unul
în care îi spui că o prietenă/colegă ți-a luat telefonul și a trimis mesajul și nu tu, iar de aici este o șansă să începeți să vorbiți, de ex. tu îi spui că îți e groază că acea prietenă i-a trimis mesaj și nu știu ce, și s-ar putea să te bage în seamă.
2. Găsește un grup de voluntariat, intră în el, și dacă ai spus că vă cunoașteți prin intermediul unui voluntariat de la liceu îi poți trimite link cu grupul acela și de acolo se poate începe o discuție pe tema aceasta și poate mai târziu și pe alte teme.
3. Observi în ce locuri merge el, unde își petrece timpul liber( poate joacă fotbal, etc.) și mergi și tu în acele locuri, astfel este inevitabil să nu vă intersectați sau să nu vă vărbiți.
Sper că ți-am fost cât de cât de ajutor! happy