| Îmiplacesacitesc a întrebat:

Ajutor si Bună, TPU! Sper din tot sufletul sa puteți citi totul și va mulțumesc foarte mult pentru ajutor. Sa încep. Eu am o vecina care este în clasa cu mine (trec a10a) și care a fost într o relație cu un băiat din liceu, cu un an mai mare. Țin minte faza în care el a venit la clasa la noi pentru fata de care va spun (pentru ca o plăcea ) și fata aceea se baga e sub bănci ca sa nu o vadă. Ei bine, am aflat de curând sa s au despărțit de ceva timp. Atunci când erau împreună,  mie îmi plăcea de el. De ieri, de când am aflat, s-a reaprins acea scânteie. (Îl cunosc pe acest tip de la un grup de voluntariat din liceu ) Durerea e ca acum simt ca îmi place și mai mult de el, as vrea sa vorbim, sa ieșim.Dar prin mesaje nu am vorbit niciodată, nu am experiență și niciodată nu am avut vreo relație, tocmai din cauza ca sunt foarte rușinoasă când vine vorba de băieți, iar cea mai mare problema a mea este teama de a nu fi respinsa, știu ca nu ar trebui, dar nu as mai ieși din casa sau nu as mai vrea sa dau ochii cu tipul după ce as primi ori un refuz, ori după ce ar rade întreg liceul de mine. Așa ca se exclude faza cu mesajele, îmi e rușine sa îl bag în seama. As vrea sa veniți cu idei, sa îmi spuneți Cum as putea sa îl fac sa mi dea mesaj (cam absurd ), ori sa mi dați idei de Cum as putea sa îi fac o faza de la care sa pornim discuții și așa...

5 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Ai mai pus odata intrebarea, nu vad de ce te stresezi.
Daca nu ai experienta, spune-i un simplu buna, gasesti tu oportunitatii sa sa te bagi in seama.
Daca nu ai orgoliu, spune-i ce simti si punct.

| Ihave100lei a răspuns:

Ii poti spune buna

| George3412 a răspuns:

Salut, cred ca cel mai bine e sa il lasi putin sa isi revina dupa despartire..Mai mult ca sigur ca el nu cauta o relatie acum, dar mai tarziu ai putea incepe sa iesi cu el si sa vezi daca iti da semne ca te place.Pana aici e relativ usor: tot ce ai de facut mai dificil este sa intri in vorba cu el si sa eviti sa te vada doar ca pe o prietena (tocmai ca sa eviti asta trebuie sa ii dai putin timp, altfel va crede ca esti in limba dupa el, si nu vrem asta de pe acum, nu?). Poate nu te intelegi atat de bine cu vecina ta sau poate ca o faci dar nu cred ca are rost sa iti zic ca un baiat ar putea strica o prietenie, pentru ca oricum nu cred ca o sa bagi in seama sfatul asta laughing tot ce iti trebuie e putina incredere si..Sa ii acorzi timp, asta e cel mai important.Restul tine de tine, si sunt sigur ca o sa te descurciwinking

| Îmiplacesacitesc explică (pentru George3412):

S au despărțit acum ceva timp

| fornow a răspuns:

Gaseste oportunitati ca sa intri in vorba cu el si daca nu sunt oportunitati fatile singura. Poti sa te lovesti „din greseala„ de el pe hol sau pe strada, iar daca esti prea timida spune sentimentele unei prietene fix cand el trece pe langa voi(asta ar fi o alternativa daca nu vrei sa-i spui direct sentimmentele tale)