| anamar1a a întrebat:

stiu ca nu e cazul dar o sa va pun o intrebare. Nu stiu, de acum interesul meu ar fi sa-mi gasesc o meserie destul de bazata.
Adica, eu as opta pentru una usoara ( oarecum ) si unde nu poate intra oricine ( unde iti trebuie cap ). Salariul sa fie cam 4000-7000 lei.
Cateva exemple?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

"Meserie destul de bazata" - ciudat mod de a descrie o posibila meserie. Ce vrei sa spui cu asta, ca nu inteleg la ce te referi...

Cat despre munca usoara unde sa castigi 4000-7000 cred ca, cel mai usor este sa te mariti cu un bogatan, si categoric vei avea venitul asta pe luna.
Ca pentru un salariu de 4000-7000 trebuie sa muncesti din greu si sa inveti pe rupte ca sa termini o facultate, eventual si un masterat.
Nu stiu cine iti spune tie asemenea povesti, dar pe lumea asta, banii multi se fac doar muncind din greu, atat la scoala/facultate cat si mai tarziu in viata, la servici.
Copilasii ca tine, ar trebui sa discute cu mami si tati acasa, ca sa poate intelege cum stau lucrurile si de ce este bine ca acum s ainveti doar de 9 si 10, ca sa ai o sansa in viitor, sa iei salariu de peste 4000 lei.

| anamar1a explică (pentru Violleta2022):

Sunt in a 7-a si media pe a 5-a a fost de 9.78, a 6-a 9.92, si pe semestrul asta e 10 deeci.

| Violleta2022 a răspuns (pentru anamar1a):

Bravo. Sa aud ca ai notele astea nu la generala, ci in ultimii ani de liceu. La scoala generala este usor, toti copilasii au 9 si 10, dar din clasa a 11 si a 12-a sa te vad!

| anamar1a explică (pentru Violleta2022):

Ma descurt n-avea grija!

| Violleta2022 a răspuns (pentru anamar1a):

Fetita draga, eu chiar nu-ti duc grija, asta este problema parintilor tai.
Ca mama care a trecut prin asa ceva cu 2 copilasi, stiu bine ce trebuie facut si cum trebuiesc supravegheati copii.
Pari destul de increzatoare in puterile tale, cam arogant scris, dar sper sa fii la fel de increzatoare si la liceu, cand lucrurile se schimba foarte mult.

| NAT0 a răspuns:

laughing Da, un polițst câștigă undeva la o mie de euro. Dar aproape două mii de euro? În România?laughing Nu cunosc.