| LovelyName a întrebat:

TPUhappy
Sunt fata si am 12 ani(i-am implinit in august). Off, am o problema...dar asta numai la scoala: am vocea groasa si daca citesc o compunere la scoala mi se subtiaza si apoi nu prea mai pot vorbi. Clasa rade de mine!
Acasa parca am vocea schimbata, normala si nu groasa.
Stiti ceva leacuri babesti usor de facut pentru a-mi face vocea mai frumoasa? Va rog, mi-e si rusine sa vorbesc la scoala! Multumesc anticipat! big grinhappy

5 răspunsuri:
| AnemonaP a răspuns:

Oare ti se subtiaza din cauza emotiilor? Adica..ma rog,depinde de persoana,unele cand citesc o compunere au emotii,cred ca se vor incurca,stau cu gandul doar acolo si se incurca,si deja este jenant sa nu pronunti corect de cateva ori, eu am o colega in clasa cand incepe sa citeasca, bine, ea nu citeste des, se blocheaza dupa doua cuvinte si isi trage aer in piept.Nu ai nevoie de leacuri, aceasta este vocea ta, nu ai ce sa faci.

| TestPetrut a răspuns:

Du-te la doctor si el iti va da un tratament cu care te vei insanatosi dar poti sa faci exercitii cum a zis elyon001

| Elyon001 a răspuns:

Nu te alarma! Nu este ceva grav.In primul rand fa exercitii de citire si vorbire in fata oglinzii si citeste de fata cu prietenii apropiati.La scoala ti se subtiaza vocea din cauza emotiilor(cred)...Sunt multe persoane care se tem sa citeasca sau sa vorbeasca in publicwinking Daca nici asa nu se amelioreaza situatia, incearca mierea cu lamaie in fiecare dimineata si bea multe ceauri de plante naturale nu cumparatewinking Sper ca te-am ajutat:* Sa te faci binee big hug

| LovelyName explică (pentru Elyon001):

Nu zic ca e grav, insa e suparator sa vezi ca ai tai colegi isi bat joc de tine din cauza "defectului" asta...sad...of.

| LovelyName explică:

De cele mai multe ori mi se face putin ragusita, iar colegii rad de mine!
Chiar nu exista ceva care sa-mi faca vocea mai frumoasa? sad