| anonim_4396 a întrebat:

Buna, TPU! Sunt fata și am aproape 17 ani. Problema este ca nu am avut primul sărut pana la aceasta vârsta și nici primul iubit (logic). Toate prietenele mele au avut și povestesc fiecare, nu asta ma deranjează, pana la urma fiecare face ce vrea cu viața lui, dar ele se cred oarecum superioare fața de mine. Nu vreau sa ma laud, dar arat mai bine decât ele, problema la mine este ca nu ies adică stau mai mult închisă in camera mea (chiar dacă eu îmi doresc foarte mult sa ies). Acum ca a venit vara a venit și chinul, toate cu relații fericire mare... și eu... Cu cât trece timpul cu atât îmi este mai frica și ma simt super nașpa, sa ajung la facultate fără sa fi avut primul sărut și primul iubit, e ceva ciudat. De vorbit am vorbit cu baieti, dar doar prin mesaje, când venea vremea sa ne vedem dispăream din peisaj happy
Sper ca ați reușit sa citiți tot, astept cât mai multe sfaturi care sper sa ma ajute. Multumesc muult!

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Purec a răspuns:

Buna! Nu o sa incep sa zic ca faptul ca nu ai avut inca primul sarut sau primul iubit pentru ca nu are sens. Pentru tine conteaza (incerc sa ma pun in locul tau si m-as simti si eu naspa).
Daca zici ca si arati bine, problema trebuie sa fie de timiditate sau un soi de teama. Nu trebuie sa fortezi lucrurile, trebuie sa o iei incet si sa vezi ce poti schimba la tine (problema e clar la tine, zici ca ai vrea foarte mult sa iesi dar totusi stai inchisa in camera ta, ma indoiesc ca iti vei face o relatie prin camera ta pe acolo.)

Este vara, este momentul sa schimbi ceva la comportamentul tau si sa iesi din casa, sa te plimbi, cu prietenii sau chiar si singura. (nu neaparat ca sa iti faci un iubit, dar iesi din casa, ca daca stai inchisa in casa pierzi o gramada de lucruri)

In plus, relatiile la 17 ani au rolul lor. Stiu ca nu e o graba sau o necesitate dar o relatie la 17 ani nu e la fel ca una la 20 sa zicem. Ai nevoie sa experimentezi si sa te cunosti mai bine.

Sfatul meu, profita de vara asta si iesi cat mai mult pe afara dar nu forta neaparat o relatie, lasa sa vina de la sine. Oricum, daca spui ca arati bine, problema relatiei se rezolva rapid.

Bafta

7 răspunsuri:
| Design2021 a răspuns:

Faptul ca nu ai avut primul sarut, nu conteaza, nu este o competitie.

Cand o sa fii pregatita o sa ai si primul sarut, o sa vina ceva de la sine, nu ca sa intri in competitie, ca trebuie sa-l ai pentru ca asa a facut toata lumea pana la 17 ani.

Pana la urma toti oamenii sunt diferiti.

| MeisterSchnitzel a răspuns:

Dacă s-a ajuns în punctul în care vă lăudați pentru un amărât de sărut, omenirea e într-o stare lamentabilă.

| ilovemonkey a răspuns (pentru MeisterSchnitzel):

Nu a zis nimeni asta, ai inteles gresit, ideea era ca își povestesc una alteia cu cine vorbesc, cu cine ies sau dacă și-au făcut un nou iubit. Nu cred ca e o lauda ci o conversație normala intre fete, iar eu mereu sunt pe lângă subiect. Sper ca ai inteles.

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru ilovemonkey):

Am înțeles până într-un punct. Dacă ești mereu pe lângă subiect, cine te obligă să stai cu ele? Fă-ți alte prietene!

| Jany123Jane a răspuns:

Mare branza ca nu ai iubit. Eu am 20 de ani si nu am avut. Si ce daca ajungi la facultate fara sa fi avut vreun iubit inainte? Crezi ca iti desface cineva picioarele sa vada daca esti?
Daca tot iti doresti un iubit, cauta pe Facebook, ig...cica Chin. Daca erai in spital de vreo boala incurabila? Atunci era chinul ca nu ai iubit ca ele, sau ca nu esti sanatoasa ca ele? Va veni si baiatul pe care il astepti, intr-o zi, cand trebuie.

| Violleta2022 a răspuns:

Eu chiar nu vad nici o problema!
Ai doar 17 ani, esti inca micuta si ai intrat in panica ca nu ai fost sarutata?
Daca aveai 27 de ani as fi inteles, dar la 17...chiar esti o adolescenta care nu si-a gasit inca un baitel care sa o placa.
Nu generaliza doar pentru ca toate prietenele tale au pe cineva, ca nu-i regula si apoi, nu dispare nimci de pe fata pamantului ca nu ai fost sarutata.
Toate la timpul lor!

| alili45 a răspuns:

Sa stii ca nu trebuie sa te stresezi, este timp destul.Adica nu e ca si cum ai ajuns la 40 de ani si nu ai avut iubit.Lucrurile vin la timpul potrivit mereu.Cunosc fete care au si 18, 19 ani care nu au avut iubit.Nu e o tragedie. Unele au relatii la 14, 15 ani, altele la 18, 19 etc.Nu trebuie sa te descurajezi, sigur, pentru a intalni pe cineva trebuie sa cunosti oameni, ce e al tau e pus deoparte.Si eu am fost in situatia ta, dar chiar nu trebuie sa te consumi, acum e timpul potrivit sa investesti in tine si unele lucruri vin de la sine.Sus inima!