| vladpopadrian a întrebat:

Buna tpu.Sunt in clada a 9 a iar majoritatea dintre colegi se iau de mine ba ma injura ba ma lovesc si ei spun ca se joaca numai sau ca glumesc iar eu nu stiu ce sa fac. Poate ma ajutati voi cu cateva sfaturi.

3 răspunsuri:
| rap4us a răspuns:

Am avut si eu problema asta dar eu sunt a7a...Bun pentru inceput fa-ti o autoritate in clasa...Incearca sa iti faci niste prieteni(daca nu ai deja) care sa se ia de cei care nu te lasa in pace sau sa te apere. Dupa aceea incearca sa te faci ca te duci la diriginta. Apoi, numarul celor care te enerveaza s-ar putea sa scada. In clipa aceea, daca tot te mai enerveaza unii din colegi, incearca sa il bati pe unul dintre ei care crezi ca il poti bate (dar sa o faci in vazult tuturor), daca te duce diriginta la directoare si te intreaba de ce ai facut asta, spui ca a fost legitima aparare si ca ai martori. Si e rezolvata

| Rockerul23 a răspuns:

Iti zic eu din experienta ca am avut o persoana de genul asta in clasa, ii luau mancarea, ii stricau penarul, ii luau telefonul, il bateau etc. si pana la urma s-a dus la parinti si la diriginte si s-a rezolvat happy

| Azazea a răspuns:

Ca in jungla, animalele mari mananca animalele mici, incearca sa nu mai fii asa neajutorat, daca nu te apara nimeni, fa-o tu.