| anndra56 a întrebat:

Buna TPU.Sunt cam ingrijorata pentru. ca nu stiu daca am apendicita sau nu!crying
Poate ma ajutati voi!
Pe mine ma doare din cand in cand partea dreaptacryingDar nu am dureri foarte mari...
Va rog ajutati-ma dau funda!happy

Răspuns Câştigător
| WhatIsWrongWithMyNick a răspuns:

Si pe mine ma mai doare in special cand merg mult pe jos si cand mananc seminte, dar nu ai apendicita stai linistita. Daca ai dureri in partea dreapta poate fi de la mai multe lucruri.

1 răspuns:
| zzzzz a răspuns:

Care sunt simptomele apendicitei?

Simptomele clasice includ:

- durere surda aproape de centrul sau partea superioara a abdomenului ce devine mai apoi ascutita si se deplaseaza spre partea din dreapta jos a abdomenului. Acesta este, de obicei, primul semn;

- pierderea apetitului;

- greata si/sau varsaturi imediat dupa ce incep durerile abdominale;

- umflarea abdomenului;

- febra nu foarte ridicata;

Alte simptome ale apendicitei pot fi:

- durere surda sau ascutita oriunde in partea superioara sau inferioara a abdomenului, spatelui sau in zona rectului;

- urinari dureroase;

- crampe severe;

- constipatie sau diaree.

Acestea sunt simptomele apendicitei. Daca ai simptomele de mai sus sau daca ai indoieli consulta un medic.