| Adriana1997 a întrebat:

sunt in clasa a 10-a,sunt o fata de treaba faza e ca sunt cam timida,niciodata nu m-am inteles cu colegii mei de clasa. La mine in clasa daca nu stii vreo barfa,sau nu te machiezi,sau alte chestii care ii preocupa pe adolescenti, gata esti fraiera clasei. Nu am nicio prietena in clasa toate se cred vedete mai tare decat Rihanna si Beyonce. De baieti numai zic, cand incep sa fredoneze versuri din 50 Cent sau Nicolae Guta dar ei nici gramatica limbii romane nu o stiu, te ia groaza. Cand eram in clasa a 9-a prin semestrul 2 toata clasa vroia sa chiulim,eu nu voiam deoarece nu m-am dus la scoala sa plec acasa,si atunci un coleg a venit cu o sticla de apa si ma udat,eram uda toata si era si in toiul iernii si cand am ajuns acasa nici picioarele nu le mai simteam,dirigintei nu i-am mai spus ca ei si asa nu ii pasa de ce se intampla in clasa.
Nu stiu ce sa mai fac,numai ii suport. Ce sa fac sa ii ignor sau sa ma transfer? Va rog dati-mi un sfat,si fara replici urate, oricum sunt suparata, decat sa faceti misto mai bine nu va deranjati sa scrieti. Cel mai bun raspuns primeste fundawinking

Răspuns Câştigător
| pietrean a răspuns:

Faptul ca esti o o fata normala,care vrea sa-si vada de viitorul ei, adica sa invete carte, arata ca ai o educatie sanatoasa de la parintii tai.
Cu colegii, ar trebui sa nu-i bagi in seama pentru rautatile lor, cu toate ca suferi atat de mult.Parintii tai, nu te pot ajuta sa aveti o discutie, ori cu elevii care crezi ca sunt capul rautatilor, ori cu diriginta.Probabil tipa ignora ce se intampla in clasa ei, din indiferenta, din necunoastere.Eu,ca parinte, as merge cu copilul meu si as discuta cu diriginta in prezenta directorului.TREBUIE SA SE FACA CEVA! Situatia in care ai ajuns(faptul ca te-au udat cu apa),este picatura care a umplut paharul.
Din toti colegii,nu ar fi o fata sau un baiat, cu care poti discuta?
Sfatul meu este(toti suntem tari in sfaturi!), sa-i ignori pentru rautatile lor, tu sa-ti vezi de scoala(iti trebuiesc astfel de prieteni?) si sa-ti cauti prieteni, in alt cerc de copii.Dar, vorbeste si cu parintii.Mutarea in alta clasa sau scoala, nu cred ca rezolva mare lucru, deoarece multi tineri, mult prea multi, sunt de teapa colegilor tai!

| Adriana1997 explică (pentru pietrean):

Multumesc de sfat happy

13 răspunsuri:
| Caro34 a răspuns:

Draga, Adriana, de ce vrei sa fii acceptata? Chiar te intereseaza prietenia colegilor? Tu stii ca fiecare e unic in felul lui! NU am cautat niciodata sa ma imprietenesc cu toti, e suficient sa ai cativa prieteni, dar pe aceia sa te bazezi la greu. Viata... vei vedea ca-mi da dreptate. Apoi, daca pleaca toti acasa, du-te si tu! Poti citi, poti ajuta pe ai tai, pe tine, poti face un bine unui om necajit, de ce sa te opui? Crezi ca numai la scoala poti invata? Eu zic ca este suficient sa vrei sa inveti! NU te transfera, ignora-i! Fii buna mereu si lupta! Intr-un final vor intelege ca esti o fata exceptionala! Nici pe mine nu m-au acceptat la inceput, acum sunt sefa de clasa si ei m-au votat! Daca esti TU, atunci ii vei deranja si ei te vor ajuta sa nu mai fii timida! Eu nu cred ca esti timida, ci simti ca ei nu te apreciaza si nu comunicati suficient! Cu micutii oameni se lucreaza greu, dar tot ei sunt cei care iti aduc mari bucurii! Te imbratisez, capul sus si inapoi la lupta!

| Adriana1997 explică (pentru Caro34):

Multumesc pentru sfaturi :*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si...atat? Fara reactie? Si ai venit aici ca sa iti plangem de mila? Sunt sigur ca daca cineva iti spune ceva, tu n-ai avea tupeul sa aplici chestia care ti s-a spus. Acum depinde, daca esti o momaie si probabil asta si esti, dupa cum te-ai descris, nu mi se pare ceva rau sa se rada de tine sau sa ti se faca chestii care nu-ti plac. Unde e contraatacul?

| Adriana1997 explică (pentru anonim_4396):

In primul rand nu am nevoie de mila ta, se vede ca nu ai nici macar un pic de bunatate in sufletul tau, in fine, nu cred daca cineva ar face misto de tine, te-ar injura sau ce ti-ar mai face iti zic ca nu o sa-ti convina. Mai bine faceai altceva decat sa scrii comentariul asta.Pa

| anonim_4396 a răspuns (pentru Adriana1997):

N-ai prea inteles nimic din ce am zis. Eu n-am mila, cand vine vorba de d-astia ca tine. Daca mie mi se facea asa ceva, stiam sa reactionez, indiferent de incinta in care ma aflam. Tu nu poti, reactia e cea mai buna, dar daca tie-ti place sa valorifici sfaturile alea de **** de mai sus, e alegerea ta, mare lucru nu cred c-o sa schimbi. Bunatate in suflet? De unde dracu ai scos replica asta de 2 bani?

| BlueViP a răspuns:

Transfera-te. Nu poti sa-i schimbi pe toti. Chiar nu exista nici o persoana cu care sa te intelegi? Macar una? Daca nu, vorbeste cu parinti si transfera-te, dar cauta un liceu la care sa ai deja prieteni ca sa nu ti se intample la fel.

| AdiMrr a răspuns:

Sunt cls 6. Odata toti am chiulit de la ora de desen si am luat toti nota 6. Nu am mai chiulit in viata mea. Nu am ce sa zic, esti desteapta ca nu te iei dupa ei ca la varsta asta... Cand o sa iei bacul cu brio si ceilalti numai note de 5, atunci o sa fi fericita ca nu te-ai coborat la nivelul lor. Incearca sa te bagi in vorba cu unele fete si poate va formati o gasca. BAFTA

| alinaiuliana89 a răspuns:

Daca eram in locul tau sincer ii ignoram, chiar daca poate ei te considera oaia neagra a clasei pentru ca asa o consideram si noi pe o fata care nici in ruptu capului nu vroia sa chiuleasca si toata clasa vroia. E decizia ta ai dreptul si punct. Daca iti mai fac rautati din astea in locu tau as lua initiativa sa le zici cateva, cat despre fete eu spun ca nu trebuie sa fi prietena cu ele, nu esti obligata sa te schimbi dupa o clasa intreaga doar ca sa te integrezi, fi tu insati e cel mai bine, prietene poti avea si in afara scolii, incearca sa te concentrezi pe alte chestii care iti fac tie placere si sa nu ii bagi in seama sa pui la suflet sau sa te consumi ca pe ei ii doare fix undeva, ei fac misto sau etc nu ii intereseaza, preocupa-te de tine de ceea ce inveti, o sa treaca si asta gandeste-te ca nu o sa stai o vesnicie cu ei, si oricui i se poate intampla acum tu alegi cum sa ii faci fata situatiei in functie de moment. Sper sa fi bine si fi optimista, conteaza. te pup

| Slenderwoman a răspuns:

Eu,anul trecut intrasem intr-un grup de 4 fete...eram diferita, cuminte, imi vedeam de treaba mea (ca tine) si stateam cu fetele alea pentru CMBP a mea...Ea devenise de-a lungul timpului ca ele, statea cu mine pentru mintea mea (sunt cea mai desteapta din clasa).Fii tare, Tine-te bine! Nu te schimba si fii tu insati :*

| Adriana1997 explică (pentru Slenderwoman):

Multumesc :* De ar fi toate fetele ca tine ar fi perfect. Ma bucur ca mai gasesc oameni normali. Papa

| Slenderwoman a răspuns (pentru Adriana1997):

Merci :*

| Vaculin_Andreea_1984 a răspuns:

Esti clasa a 10-a, mai ai un pic si termini liceul.N-ui baga in seama.O prietena de-a mea Arina era fix ca tine insa acum a terminat liceul si învață la o facultate din Franța, pe cind colegii ei-care o luau la misto sint la sat si vind in piața.
CONCLUZIA:nu-i lăsa sa te intimideze(in cel mai rău caz raspunele inapoi.