| mAke123 a întrebat:

Sunt in clasa a 9-a la liceu si am o problema cu integrarea in clasa.Am cativa colegi cu care vorbesc mai mereu dar cu ceilalti parca imi este rusine sa ma bag in seama. daca am intreaba cineva de vorba bine daca nu.La gimnaziu nu am avut probleme ci din potriva eram cel mai popular din scoala...Acum nu stiu din ce motiv imi e rusine sa vorbesc cu ceilalti.De exemplu daca sunt cativa colegi si vorbesc prefer sa stau cu capul in jos in banca si sa ma fac "invizibil". Am si momente mai bune in care reusesc sa vorbesc dar foarte rar.si incep sa cred ca am 1 problema.Cred ca acest lucru mi se trage si de la increderea in sine. mie mi se pare ca sunt cel mai fraier/urat si ca nimeni nu vrea sa vorbeasca cu mine.As dori si eu cateva sfaturi poate reusesc sa imi mai reolv din probleme.

2 răspunsuri:
| LaLaLaLoveAlex a răspuns:

Doamne. Fi mai increzator. Daca nu sti sa te integrezi esti urat si fraier nu? Esti boboc.O sa ai timp sa iti cunosti colegii.Dar cum a spus si oOoRubyoOo.fa schimb de iduri.Baga'te si tu in seama cu ei.nu mai sta singur in banca rusinos. vrei sa rada de tine? Integreaza'te.glumeste cu ei.incearca sa vorbesti si cu fetele. asa atragi atentia baietilor. Esti mare deja te descurci happy

| oOoRubyoOo a răspuns:

1.Asa este la inceput intr-un colectiv.Cu cat iti vei face mai multi prieteni noi in acea clasa cu atat vei avea mai mult curaj.

2.Despre fraier si urat...este in imaginatia ta,datorita lipsei de incredere

Pai sfaturi:atrage atentia cumva,fii mai increzator in tine,sari in ajutor pentru cineva, de ce nu, fa schimb de iduri cu toti...pe net de obicei toti au mai mult curaj ca in realitate + poti sa iti cunosti colegii mai bine