| Juliaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa a întrebat:

Bună, TPU!

Sunt o fată, am 14 ani și locuiesc în Germania de anul trecut din mai. Îmi este foarte greu aici, îmi e scârbă de Germania, de limba germană și de cetățeani germani. Pur și simplu simt că nu mai pot! În România locuiam într-un oraș mic, unde cunoașteam multă lume și să zicem că eram "populară"[vă rog nu comentați la faza asta, știu că suntem toți oameni]. Zi de zi ieșeam afară cu fete și băieți, eram mulți, și ne distram, era pur și simplu tot ce îmi puteam dori de la viață. Deși avem acolo 4 apartamente, dintre care 3 date în chirie, nu înțeleg ce ne lipsea. Bani aveam încât să trăim. Germania nu se compară cu România. Aici stau copiii în casă toată ziua și nu ies afară că "trebuie să învețe". Doamne, am să intru în depresii în țara asta. Din orașul meu s-au mutat mai mulți prieteni de-ai mei în țări străine [Germania, Austria] și continuă să se mute.dar nici căruia nu-i place în străinătate. M-am săturat să mă uit pe facebook la poze cu prietenii mei în grupuri pe afară și să mă gândesc la vremurile bune când eram și eu fericită. Stau pe facebook din cauza faptului că nu am ce face. Îmi e și foarte dor de mătușa mea, verișoarele mele, copiii lor și de bunica. Nu mai suport suferința asta, lupt de un an de zile dar simt că treptat cedez. Vă rog dați-mi niște sfaturi. Șanse să mă întorc oricum nu mai sunt.

3 răspunsuri:
| Beccaaa a răspuns:

Ai putea sa incerci sa aduci stilul tau si noilor tai colegi din Germania.

| Anonimm8703 a răspuns:

Putem vorbii pe Fb sunt in aceeasi situatie