| Byb2001 a întrebat:

tata fumeaza de la 20 si ceva de ani si are 54 ani și tuseste destul de des, are 115 kg si inainte mai bea si cate o sticlă de coiniac aproape zilnic. De 3 zile nu a mai băut doar ca are picioarele umflate ambele si il dor, mai șchiopata in mers si il mai doare si mijlocul pe lângă coloana. Mai ia si medicamente după ureche. La medic nu vrea deloc sa meargă, de fumat nu vrea sa lase, ce sa fac sa i se dezumfle picioarele? Si cum il pot convinge sa lase de fumat?

3 răspunsuri:
| IsabelaIssa a răspuns:

Nu poți ajuta un om care nu dorește ajutorul. Poți doar vorbi cu el, iar dacă el nu se pune pe el pe primul loc, căci sănătatea este totul în această viață, nici familia nu o pune. Totul ține de voința lui și nu poți forța cu nimic lucrurile.

| Sofer a răspuns:

De fumat te lași greu și nu cred ca ai cum sa îl convingi și totuși trebuie sa accepte sa meargă la medic.

| ACTH a răspuns:

Vorbeste cu el si explica-i clar situatia, faptul ca tii la el, ca te deranjeaza cand il vezi asa, desi pare rusinos si greu, eu zic ca merita efortul, decat sa-ti para rau ca l-ai pierdut. Cat despre fumat, tine numai de el, de puterea de a scapa de viciul asta. Mult succes.