| Usgs a întrebat:

tata are 54 de ani si are 115 kg si bea de cateva ori pe saptamana coniac si are picioarele cam umflate si mai si fumeaza de la 20 de ani si ma sperie tusea lui ca tuseste mereu de la tigari. Isi ia cate un pachet in fiecare zi si cand il intreaba cineva de ce tuseste zice ca se ineaca dar este de la tigari. Ce sa fac ca sa il conving sa nu mai fumeze si sa se duca si la un doctor?

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Are un regim de viață care îl indreaptă cu rapiditate spre exit. Obezitate, Piciioare umflate - edem vascular sau limfatic, risc de pierdere a picioarelor. Coniac- steatoză hepatică alcoolică, care duce la ciroză hepatică și distrugerea acestuia. Fumat excesiv, tuse egal bronșită cronici, spre cancer de plămâni. Toate trei cuplate pot avea efect tragic destul de rapid.
Ceea ce îl poate salva este o motivație de viață care să fie a lui, nu poți face tu ceva pentru asta. Are așa cum zici o rutină de viață de la 20 de ani, care trebuie întreruptă de ceva radical. Dacă nu, prognoza este pesimistă și rezervată.

| Celcestietot a răspuns:

Buna. Ii prezinti niste argumente bune care sa il faca sa se lase de fumat si ii spui ca nu avem voie sa vatamam templul Duhului Sfant, iar apoi il pui sa citeasca din Biblie si eventual il duci la preot.

| Andreeush a răspuns:

Nu prea ai cum să determini pe cineva să renunțe la fumat.
Ai putea totuși să insiști să meargă la un cabinet medical pentru a face niște analize de sânge.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Eu zic sa faci ce zice Celcestietot ca sigur o sa te asculte, mai ales cand o sa-i spui de templul Duhului Sfant!? laughing laughing laughing
E greu sa determini un om sa se lase de fumat, deoarece acest lucru este parte integranta din viata lui. Simti necesitatea de a fuma exact cum simti necesitatea de a bea apa cand ti-e foarte sete. Ti-o spune un om care fuma si mai mult de un pachet de tigari pe zi, dar... care le-a lasat de cativa ani. Doar un om cu o mare vointa se poate lasa de fumat. Eu i-as recomanda sa fac un consult medical, inclusiv radiologic. Iar cu lasatul de fumat actioneaza la o coarda sensibila. Dar cred ca tatal tau sufera mai grav de o alta boala decat fumatul. Pentru asta trebuie consult la medic si vointa sa nu mai bea bauturi alcoolice. Eu m-am putut lasa de fumat cand m-am lasat de mersul la crasma cu colegii: nu am mai baut bauturi alcoolice.
Am mai cunoscut eu o bigota care, despre orice lucru care nu se plana pe gandirea ei, te trimitea la biserica si preot. Asemenea oameni chiar nu isi dau seama cat de ridicoli sunt?

| Reghqen a răspuns:

Ar fii timpul să termine cu băutura și țigăriile, iar la astea din păcate greu renunți.
Spune-i ca te preocupi pentru el, și ca ar fi bine să condulte un doctor pentru sănătatea sa, și pentru ca este tatal tău până la urmă și ii vrei tot binele din lume așa lui cât și la mami tău și ca te face să te simți și pe tine rău când îl vezi în starea aia, și dacă vrea poți merge cu el la doctor să ii oferi optimism!

| cristian200313 a răspuns:

Nu poti face nimic asta... daca este viata lui si sa fumeze cat vrea el... deci da, e normal sa tuseasca pentru ca i-a ramas un fum pe gat, sau ori are probleme cu plamanii.
Nu poti face nimic, decat il rogi mult.