| EmmyAnonim15 a întrebat:

Bună,TPU!

Știu că am revenit foarte recent cu o întrebare nouă! Vreau să știți mai înainte că mă bucur că am găsit așa un site unde îmi pot spune curiozitățile și întrebările! Marea majoritate vor fi despre ciclu. Încă mi-e nu mi-a venit dar... când îmi va veni...voi veți fi primi anunțați!????????????
Bun!

1.Cum îi spun mamei când îmi va veni ciclul? Vreau cel puțin 3 variante de răspuns la această întrebare!
2. Mai sunt și alte dureri (semnale că îți vine primul ciclu) în afară de: stări de anxietate,dureri de burtă,dureri de sâni, vărsături și stări de leșin ori durut capul? Că: dureri vaginale etc?
3.În ce fel să te doară sâni? Sunt sensibili la atingere ori așa din senin te dor?
4.Ce băștile pentru burtă se recomandă înafara de Nurofen?
5.Ce tipuri de absorbante se folosesc pentru următoarele cazuri ( tot Always dar ce tip,Normal super,super securitate,ultra night, etc.): Flux abundent în timpul zilei,flux mediu în timpul zilei,flux normal în timpul zilei,flux super abundent în timpul zilei,flux abundent în timpul nopții, flux mediu în timpul nopții, flux normal în timpul nopții, flux Super abundent în timpul nopții.
6. Există masaje anticelulitice dureri de burtă înainte,în, și după mestruație?
7.Care este curul vostru de mestruație când mergeți la școală,liceu,facultate,serviciu? Eu am: Nurofen, două absorbante de la Bella și o pereche de chiloți de schimb! Ar mai trebui ceva?

Mulțumesc pentru timpul acordat și scuzați-mă pentru mesajul lung!
Dau Fundă pentru cel mai bun răspuns și inteligent!
P.s. nu vă grăbiți ????????????

3 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Primul lucru pe care trebuie sa il retii e ca suntem diferite, ce simte una nu trebuie sa simta si cealalta.

Nu e o regula sa ai acele semne cand iti vine ciclul. Eu nu am simtit nimic, pur si simplu m-am trezit cu pete de sange. Apoi in fiecare luna la fel, nu m-a durut absolut nimic si nu aveam nicio stare in perioada aceea a lunii. Abia acum pe la 20 ani am inceput sa am o usoara anxietate si stari de tristete la ciclu, dar e normal caci hormonii isi fac de cap.

Asa ca nu e o regula, unele fete nu se mai dau jos din pat de cat de rau le e, altele au dureri suportabile, altele nu au deloc.

Cu absorbantele la fel, tu singura o sa iti dai seama ce tip de absorbante iti trebuie. Eu de ex iti spun ca nu pot folosi decat absorbante din acelea mari pentru noapte pentru ca la mine menstruatia dureaza 2-3 zile si e abundenta. Daca la tine o sa fie usoara si pe un interval mai mare de timp nu cred ca o sa ai nevoie de ele.

In general cand ai dureri menstruale se recomanda inflamatoare asa ca tot ce e pe baza de ibuprofen e bun, paracetamolul de asemenea.

Mamei tale ii spui pur si simplu, nu iti trebuie un discurs, o sa se bucure, problema ar fi fost daca nu ti-ar fi venit, nu ca ti-a venit.

| Ursulet2019 a răspuns:

Buna!
1: mama ta este tot femeie si cred ca trebuie sa ii spui in cel mai natural mod posibil. Daca vrei variante ii poti spune asa: mi-a venit menstruatia, si o poti intreba daca ai ceva sa o intrebi.
Astanu este niciun motiv de rusine sau dea te simti stanjenita..nu e ca si cum noi am vrea acesta problema. este o cauza biologica, fiziologica si se intampla pentru ca asa trebuie sa se intample tuturor femeilor(chiar si mamei tale pentru ca altfel nu te putea avea pe tine, chiar si tie pentru ca daca nu ti s ar intampla mai tarziu nu ai pute avea copii).
2:vei avea cel mai probabil dureri in partea de jos a burtii( resctiv ovarele si uterul), mijlocul si sanii. Sau nu te poate durea nimic. Nu sunt dureri insuportabile, cuo pastila sau o sticla cu apa calda pe abdoben iti vor trece durerile.
3: sanii ti se vor intari si ii vei simti ft grei si da vor fi sensibili la atingere, ai grija sa tu te lovesti.
4:nospa,spaverin, chiar si algocalmin daca te doare tare, sau incearca cu sticla cu apa calda pe abdomen sau baga boabe de orez incalzit in prealabin intr o soseta, inoada soseta si tine o pe locul care te doare.
5: absorbantele le folosesti in functie de cat iti curge, iar asta difera de la femeie la femeie, prima daca iti pui unul cu protectie ridicata si daca vezi ca nu ai nevoie te orintezi catre alt tip.un sfat important: nu folosi ansorbante parfumate poti avea probeme cu organele genitale
6:doar inaintesi in prima zi.
7:bella st o alegere buna. I ati servetele umede cu tine, inseraca sa nu porti pantaloni sau ceva deschis la culoare cand trebuie sa-ti vina ciclul sau cand esyi la ciclu..sau daca ai spatiu ia ti si o pereche de pantaloni la tine pentru orice eventualitate, si ce pastile stii ca ti fac bine.
Sper ca te am ajutat. Funda?happy

| EmmyAnonim15 explică:

Te dor*