| anonim_4396 a întrebat:

tocmai ce am intrat la liceu și am mari emoții, in clasele 5-8 eram foarte timida, nu socializam cu nimeni și mereu stateam singura într-un colțișor, nu îmi plăcea sa se discute despre mine și sa fiu in centrul atenției. Îmi doresc foarte mult sa ma schimb, sa fiu mai sociabilă, sa îmi fac prieteni ușor și sa pot purta o conversație cu cineva fără sa ma bâlbâi și sa ma pierd printre cuvinte. Țin sa menționez ca nu am vorbit niciodata cu un baiat, gen sa am iubit la asta ma refer, poate pare ireal dar din păcate e adevarat.
Stau toată ziua in camera mea și nu ies in oraș pentru ca nu am prieteni. Îmi doresc foarte mult sa ma schimb dar totodata știu ca e imposibil atâta timp cât nu fac nimic ca sa ma schimb, sunt conștientă ca dacă stau mereu singur și nu vorbesc cu nimeni nu am cum sa ma schimb. Totuși vreau sa îmi dați câteva sfaturi pentru liceu și sa îmi spuneți ce părere aveți despre chestia asta cu timiditatea și frica de a vorbi in public. Astept cât mai multe răspunsuri.
Multumesc!

Scuzați micile greșeli gramaticale.

Răspuns Apreciat de Editori
| AndreeaVoicu a răspuns:

Hei! Am terminat liceul in 2019 si pot sa iti spun ca eram la fel ca tine. In liceu lucrurile se schimba. Tot ce trebuie sa faci este sa te duci cu incredere in tine si cu un zambet pe fata si sa iti saluti colegii, iar restul vine de la sine. Doar sa ai grija cu ce grupuri de,, aliezi'' si ce anturaj iti faci.
Iar legat de prima iubire, o vei avea in liceu si crede-ma nu esti prima si nici ultima care nu a avut iubit pana in clasa a 9a.
Iar in plus, cu totii am avut emotii in primele zile de liceu si cu totii am fost timizi, doar trebuie sa treci peste hop-ul asta. La urma urmei, o sa stai cu ei 4 ani.

| anonim_4396 explică:

Multumeeesc mult!

2 răspunsuri:
| Dana2103 a răspuns:

Poate ai anxietate sociala. Se manifesta prin izolare sociala, balbism, mutism voluntar, comportament evitant, panica in situatii sociale. Trebuie sa discuti cu un psihiatru specialist in psihiatrie pediatrica.
E o boala nervoasa.

| MPersephone a răspuns:

Eu cand am trecut in liceu, am schimbat complet scoala si anturajul. Desi eram si eu maximal de timida, mi-am pus ca scop ca, cel putin in primele luni sa fiu cat mai deschisa posibil. Daca sunt abordata, daca mi se dau intrebari, atunci sa raspund, sa vorbesc, sa povestesc. De multe ori oamenii sunt curiosi, noi suntem cei care se izoleaza.
Eu primul iubit abia in a 11a l-am avut, dar nu m-am simtit deloc complexata, nici nu cautam sa am. Dar la liceu deja toti devin mai maturi, se leaga alte prietenii, te integrezi altfel, trebuie doar sa ai mintea deschisa. Succes!

| anonim_4396 explică (pentru MPersephone):

Îți multumesc mult!