| anonim_4396 a întrebat:

Va adresez si eu o intrebare, sa mi spuneti daca eu sunt anormala sau ceva sau chiar am probleme grave. Este legat de relatia cu mama mea care nu este prea buna. Ea de cand o stiu  s-a luat de mine ca de ce nu fac treaba si ca de ce nu fac mancare singura. Cand eram la liceu( a x a, a xi-a )mentionez nici macar nu mi facea mancare cand veneam de la scoala, si peste nu stiu cate ore. Cam de pe atunci a inceput sirul anilor cu de ce " nu fac nimic"? Ma am zis ok nu fac nimic. si am inceput sa fac curat sa o ajut cand ma cheama la bucatarie, sa matur chestii d astea sa intretin curatenia. Ba am si gatit uneori.Bun acum am 20 ani si am inceput sa nu mai fac aproape deloc aceste lucruri pentru ca m-am saturat sa zica ca TOT NU Fac nimic. Eu imi dau interesul sa fac ceva si aud asta incontinuu.  Deci pe bune ce motivatie e asta sa o ajut daca eu tot nu fac nimic? Dupa ma ia cu d astea cu injuraturi cu sa-mi fie rusine ca astept de la ea sa mi faca de mancare ca sunt o lenesa ca etc etc. Mentionez ca sunt la facultate si pentru ce i care nu stiu uneori se fac si 4 cursuri pe zi a cate 2 ore. Adevarat, uneori am si zile cu un curs sau 2. Eu inteleg ca e greu. dar pe bune, nu are servici sau ceva, tot ce face e sa stea acasa. Are 42 ani nu mi se pare o varsta la care nu mai poate. Sa nu mai zic ca am incercat sa fac si zilele astea si ma ia cu "vaii nu pot sa cred ce faci tu acolo, ma mir". E nu stiu, aiurea. Nu mi mai vine sa fac nimic. Si faza e ca macar nu ma cheama sa o ajut la treaba. Si spune ca ( ma rog, tatal meu spune asta, el e plecat din tara) nu ma cheama pentru ca ii pare rau de mine. Pai eu nu vad asta. Nu simt acest lucru pentru ca si cand imi face mancarea aia mi-o puna cu " scarba". Cand nu fac ceva incepe sa tipe ca de ce nu fac. Adica nu se leaga lucrurile. In acelasi timp faci asta pentru mine, si dupa imi strigi? Cred ca daca vedeam ca ea chiar face asta pentru mine, era altfel. Nu stiu, are asteptari mari dar comportamentul  ei nu ma face sa o ajut, chiar daca vreau. Si mai ales ca ea pune asta pe seama lenei, ok nu sunt cine stie ce vrenica, dar nu asta e sursa principala. Ok esti mama, dar asta nu inseamna ca tot ceea ce spui tu e ca tine mereu si ai dreptate. Mi se pare exagerat sa spuna sa-mi fie rusine ca si cum cine stie ce lucru teribil am facut. Si nu e prima oara. Sa nu mai zic ca are asteptari sa fac totul singura, dar eu stau in aceiasi casa cu ea, stau pe banii tatalui meu, mancarea e la comun, adica mi se pare imposibil ce vrea. Plus ca eu am incercat sa ma angajez si imi spune ca vezi doamne cine sunt eu sa fac munca de jos( am doar liceul terminat). Ok am inteles. Am vrut sa ma mut cu prietenul meu. A zis nu. Deci nu stiu. ce s contrazicerile astea. Vrea sa fac totu singura dar nu ma lasa singura.

12 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Comportamentul ei paradoxal ascunde o durere a ei sufletească și se descarcă pe tine. Din cauza aceasta este un om bolnav sufletește și trebuie să o înțelegi și să o tratezi ca atare.

| Andreeush a răspuns:

Nu prea e ok comportamentul ei față de tine, își varsă nervii pe tine.
Important e să faci lucrurile pentru tine, să știi să îți faci singură de mâncare etc.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Uite sa iti zic ceva. Sa stii sa faci curat sau sa gatesti nu are treaba cu parintii, ci cu TINE. Parerea mea este ca orice om trebuie sa stie aceste lucruri din proprie initiativa, nu sa fii obligat de parinti. Nu stiu, la varsta ta mi se pare ca ai o atitudine foarte copilareasca, am o sora de 13 ani si fix asa este in raport cu aceeasi situatie. Pana la urma o sa fii la casa ta si nu o sa iti faca nimeni lucrurile astea. Eu am inceput sa imi fac curat singur si sa imi gatesc singur tocmai ca sa ma sacaie parintii mai putin. Nu imi placea cum imi faceau ei curat, imi deranjau tot dulapul si nu imi placea ca mancam cartofi prajiti mereu si prea multe prostii. Asa ca am inceput singur. Nu e greu, mai dau si eu cu matura, imi impaturesc hainele, nu las lucruri imprastiate. Nu trebuie nici sa fii master chef, pun fructe congelate in tigaie pun 2 oua niste peste niste condimente. Nimic mai simplu. Si imi mai place mult de tot sa fac paine de casa. Si nu ma pune nimeni. Eu nu inteleg ce este atat de rau in a face "treburile casei". Mie mi se pare o senzatie super tare cand iti vezi dulapul aranjat sau podeaua curata fara scame fara par pe jos sau cand mananci ceva facut de tine, oricat de simpluț ar fi. E o satisfacere personala. Cred ca nu ar trebui sa o mai iei ca pe o obligatie ci ca o placere, oamenii dintotdeauna au trebuit sa faca lucruile astea si tu nu esti o exceptie happy Acum trebuie sa recunosc, la mine parintii sunt foarte lenesi, mama mai ales nu face nimic nimic. Asa ca nu aveau mari asteptari de la mine, dar pe de alta parte am fost nevoit sa ma invat singur sa traiesc ca altfel era horror pe aici.
Daca nu iti convine, muta-te, dar atunci o sa vezi ca va fi chiar "mai rău"(mai rau pentru tine pentru ca nu iti place, pentru unii nu e mai rau). Si oricum candva tot va trebui sa te muti si viata te va invata de la sine toate aceste lucruri. Incearca sa nu fii copil(nu zic, e bine sa pastrezi "copilul din tine", dar expresia asta se refera la fericire nu la nazuri big grin).

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Legume congelate* am gresit.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

))))din raspunsul tau suna ca eu nu stiu sa gatesc nimic si sunt mizerabila. Eu am stat singura la camin si m-am descurcat soo. mersi de raspuns dar esti pe langa big grin

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Eu asta am inteles din intrebarea ta.

| Ofiintă a răspuns (pentru anonim_4396):

Nici maicăsa nu pare a fi vreun exemplu pozitiv de părinte.

| anonim_4396 explică (pentru Ofiintă):

Corect dar deja de la o varsta nu te mai poti baza doar pe exemple. Nici parintii mei nu-s nici pe departe un model de urmat. Trebuie sa fii propriul tau exemplu.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Am scris si in intrebare. Eu o ajutam, dar tot nu era multumita. Eu ti-am explicat am fost la camin, imi faceam mancare singura de 3 ori pe zi cu tot cu facultatea. Plus au fost zile in care lipsea de acasa si eu aveam grija de toata casa. Nu e vorba ca eu habar nu am sa fac nimic si sunt o lenesa. Tu nu intelegi faptul ca am pur si simplu un blocaj psihologic de a ajuta pe cineva care atunci cand incep sa fac un lucru, si chiar o ajut incepe sa zicaa : "ma mir cum ai facut asta". Adica mna. si nu spune doar o data, ci de fiecare data cand fac ceva e frustrant. Inteleg ca trebuie sa ma descurc singura si asa. dar e ciudat. Mai sta si in camera cu mine si asta e si mai frustrant. Ea face doar o data pe zi de mancare, nici macar nu i zic nimic pentru asta. Nu m-am plans. da zice ca face mereu si ca ea drege, dar nici ea nu prea face nimic
Dupa modul tau de gandire si acum ca ti am citit si username ul mi-am dat seama ca esti o persoana trecuta de 40+(chiar mai mult) pentru ca mentalitatea asta nu e buna. Nu ai cum sa convingi un om sa te ajuta daca tu ii adresezei cuvinte urate. Nu mai suntem in secolele trecute cand parintii erau priviti ca sfinti supremi si nu gresesc niciodata, iar copiii "trebuie " sa asculte de parinti indiferent de orice "ca asa e bine"
Poate are si ea dreptate, dar modul ei de comportare nu ma face sa am atasez de ea. Sa nu mai zic ca sunt " dracuita " in fiecare zi pentru ca stau )))) sa nu mai zic ca eu nu stau toata ziua, ci si citesc, invat. Adevarat, nu fac asta toata ziua, fac curat in camera cand ma trezssc si aia e. Nu mai stau de altceva. Nu pot sa stau toata ziua sa fac eu treburi si mancare.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Si repet nu stiu ce inseamna 20 de ani pentru tine. Nu e ca si cum am 25, 30, 35. Si plus ea imi facea asta de cand aveam 15-16 ani... acum ca am crescut clar e totu vina mea pentru ca sunt mai mare.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ok, am inteles. Acum inteleg mai bine situatia, am interpretat gresit.

Apropo, nu am 40+, de fapt am 16 ani, dar ma prezint sub acest rol deoarece ma identific cu el.

As zice ca esti o fata normala, chiar mai bine decat normala as zice si nu ar trebui sa fii tratata atat de prost. Dar nu poti sa te astepti la mai mult. Se putea si mai rau, stiu ca e enervant sa auzi asta, dar chiar se putea mult mai rau. Iti zic o chestie, cel mai misto sentiment e ca atunci cand cineva te cearta sau te injura sa raspunzi calm si zen. Sa spui "ok" si sa pleci. Asta ii enerveaza mult mai rau laughing Poate reusesti sa faci asta! Rezisti tu si dupa facultate scapi happy Scuze ca am interpretat gresit, dar acum, nici tu nu te mai supara asa usor angel

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Corectie, nu ai mentionat ca esti la facultate. Am gresit. Schimbam asta cu "atunci cand o sa te muti singura"