| GoBackInFuture a întrebat:

crying Va rog ajutati-ma, am o problema grava cu parintii mei crying mai exact cu tatal. Deci, abia a inceput liceul, ieri am avut prima zi de cursuri, la fizica ne-a anuntat un test predictiv, care nu se trece in catalog tocmai saptamana viitoare, luni. Cand am ajuns acasa, mi-am facut ghiozdanul pentru ziua urmatoare, neavand nici o tema, doar de invatat tocmai pentru luni la un test predictiv. Dupa ce l-am facut, tatal meu se enervase pentru ca m-am pus la calculator sa intru pe facebook cu fostii colegii sa vorbim despre cum a fost ziua de liceu. El imi reprosa ca de ce nu invat pentru testul la fizica de luni, daca tot n-am ce face. Eu i-am zis ca mai e timp destul si el s-a enervat si m-a pus imediat sa inchid calculatorul si sa ma pun sa invat. El imi da stingerea la 10 ca sa ma trezesc odihnit dimineata. Am vorbit cu fostii colegii si parintii lor sunt foarte intelegatori, adica ii lasa pe calculator pentru ca nu au nici o lectie si pe mine a zis ca ma lasa doar in week-end crying. Cum sa fac sa ma lase si pe mine pe calculator, i-am explicat ca nu aveam nimic de facut, dar nu, el m-a pus sa invat la fizica si la ora aia tarzie de aseara nu aveam nici un chef si nici nu imi intra ceva in cap. El este comunist, inca mai crede ca lumea e ca pe vremea lui, cand nu exista calculator, televizor sau telefon. Mi-a zis ca trebuie sa invat nonstop si ca nu am voie pe calculator decat in week-end crying. Cum sa rezolv problema? Am un tata groaznic crying si nu mai suport m-a intristat enorm. Intrebarea asta am apucat sa o pun pentru ca el nu este acasa, doar asa crying Va rog, nu va bateti joc, am nevoie de ajutor si scuzati ca am scris asa de mult sad

4 răspunsuri:
| Vladuthz a răspuns:

Asa aveam si eu o frica de taicamiu, pana cand am iesit odata nervos din casa, si cand m-am intors am tipat efectiv la el si i-am zis tot ce ma enerveaza la el, si i-am trantit o maxima gen: ESTI DUSMANUL FAMILIEI SI ASA AI FOST PRIVIT DINTOTDEAUNA SI NICI SA NU TE ASTEPTI SA TE STERG LA CUR CAND AI SA FII UN RAMOLIT AM SA TE LAS DREQ SA PUTREZESTI INTR-UN AZIL PENTRU CA MERITI! Atunci s-a uitat urat la mine, si mi-a zis ca nu mai am ce vorbi cu el. Si de atunci am libertate totala laughing. Eventual daca nu ai un curaj asa de mare poti sa ti-l faci cu o bere sau doua iniante laughing. Sper ca te-am ajutat ciao.

| adrykiba a răspuns:

Parinti sa se schimbe is slabe sanse,asa este el,cunosc problema,eu nici acum nu ma inteleg cu el,asa facea si cu mine,iar daca iei o nota proasta da vina si pe picul ala de calculator in weekend.
Cel mai simplu ii sa o faci pe ascuns.
de ex: iti cumperi un telefon care are conexiuni bune pe internet. Daca ai wireless poti activa internetul numai acasa, sau iti iei o cartela si activezi internetul pe ea.
Te duci in camera ta, te pui cu burta pe carte si cu telefonul stai pe mess sau facebook, iar daca intra sa vada ce faci ascunzi telu, iar el va crede ca inveti pe rupte. Sper ca am fost putin de folos si Bafta.
P.s Nu pune la suflet tot ce zice, nu vei reusi sa il schimbi se vor complica lucrurile.

| danadana28 a răspuns:

Daca e atat de dificil pe cum zici va fi cam greu sad Mama ta ce parere are? Vorbeste si cu ea, mamele de obicei sunt mai intelegatoare. Eventual, termina-ti temele, invata-ti si dupa aceea ii ceri voie tatalui sa te lase la calculator pentru ca AI TERMINAT! Daca insista sa nu te lase, iti iei frumos caietele, cartile, i le pui lui in fata si ii ceri sa te verifice si sa te asculte ce ai invatat, sa se convinga. Eventual, cand il prinzi in toane bune, faceti un pact: pentru un 7-8 te lasa o ora la calculator pe zi. Pentru 9-10 sa te lase de la 2 ore in sus. Bafta!

| Maimuta22 a răspuns:

Off,tare nasol dar poti vorbii cu el cand e mai linistit mai relaxat despre lucrurile astea sau faci asa. vii de la scoala mananci, te pui inveti faci temele si cand ai terminat temele, de invatat poti sa ii spui ca ai terminat si ca vrei sa te relaxezi la pc.Si stai linistit e doar inceputu liceului mai iei tu o nota buna si ii dovedesti, totusi incearca sa vorbesti cu el poate a avut si o zi mai proasta la servici.