| JustRisa a întrebat:

vara viitoare as vrea sa plec in california singura. As vrea sa iau avionul din bacau, daac se poate, sau de undeva, imi puteti spune cat ar costa un bilet dus-intors (stau o luna) si de la ce companie ar fi mai bine sa iau biletul? Multumesc anticipat! Dau FUNDA celui mai detaliat raspuns!

Răspuns Câştigător
| Andruşcă a răspuns:

Nu stiu la ce "Californie" te referi tu, dar eu ma voi referi la statul ala federal din SUA cu 36 milioane de locuitori: http://ro.wikipedia.org/wiki/California

California are zeci de aeroporturi, mai intai ar trebui sa te gandesti pe ce aeroport vrei sa aterizezi. Presupun ca nu vrei sa cobori undeva si sa iei un taxi pana la un hotel de la 2000 Km departare, nu?

Dupa ce ti-ai ales orasul unde aterizezi, iti alegi exact perioada si incepi sa cauti oferte de la companii.
Poti avea "norocul" ca nici o companie sa nu ofere un zbor direct pana acolo. Va trebuie sa aterizezi altundeva in SUA si de acolo sa iei alt avion pana in California. Dupa ce ti-ai ales niste rute convenabile analizezi pretul la fiecare si o alegi pe aia care-ti place. Nu-ti putem da noi oferte sau recomanda companii, sunt mii de variante si nici macar nu stim unde vrei exact sa aterizezi.

Eu acum am cautat si un zbor pana la Los Angeles si inapoi(la Bucuresti) e 5.500 lei cel mai ieftin. Ca sa vezi preturi intra aici si cauta: http://www.skyscanner.ro/

Iti pot spune sigur ca din Bacau nu o sa ai nici un zbor, va trebui sa decolezi de la Bucuresti. Vezi ca pe toate aeroporturile din Romania se fura din bagaje in prostie. In drumul bagajului de la ghiseul ala si pana in avion angajatii aeroportului il desfac si iau de acolo ce le place. Nu lasa chestii scumpe(laptop, telefon, bijuterii, ceasuri) in bagajul de cala, tot ce e de valoare ia in bagajul de mana. Iti recomand sa iei si asigurare de aia de bagaj.

Vezi ca americanii sunt a-i dracu` cu strainii si vei avea nevoi de viza ca sa pleci.