| IoanaPuppy31 a întrebat:

viata mea de vreun an se rezuma la batai si certuri cu paritii,tatal care are probleme la cap si nu vrea sa se trateze,mama la fel e cu nervii la pamant tot timpul, bate, scuipa, injura amandoi, doar reproseaza lucuri urate si jigniri. Conditii decente nu am, am apa sa ma spal dar ma cearta daca folosesc zilnic, bani nu prea, haine ce au ramas de la inceputul anului scolar cand imi mai cumpara. Cei doi fosti iubiti si-au batut joc de mine si de sensibilitatea mea, actualul care chiar ma iubeste simt ca trebuie sa ma despart de el ca sa nu il ranesc neintentionat..La scoala copiii nu ma plac, nu sunt nu stiu ce frumusete si multi ma jignesc si isi bat joc de mine. Notele nu sunt bune pentru acasa non stop e galagie si paritii se cearta si urla sau ma cearta pe mine.Eu nu mai pot trai asa. Am 16 ani doar. I-am spus mamei mele sa divorteze de tata dar nu vrea. Tatal meu chiar are probleme multe persoane mai ales din familie considera si e evident. Asa traiesc zilnic in conditiile astea. Prieteni nu am care sa fie langa mine. Nici macar unul. Toti au prietenii lor normali cu care se distreaza. Nici macar sora mea mai mica nu ma iubeste. Va rog ajutati-ma cu un sfat, atat. Simt ca nu mai pot.

3 răspunsuri:
| ANAHsneaman a răspuns:

Bună!
In primul rand fii tare! Trebuie sa ai un psihic de fier!
Asta se pare ca e,, crucea,, ta de dus pana te pui pe picioarele tale!
Sfatul meu e sa începi sa ignori totul în jurul tău! Pentru sănătatea ta mintala! Nu descuraja!
Părinții tăi nu au un comportament adecvat, însă tu învață să nu fii la fel ca și ei în viitor! Și de asemenea mai atragele atenția din când în când cu privire la vocabular!
Învață să fii puțin mai egoista și sa te pui pe tine pe primul loc. Nu ii asculta pe cei din jurul tău, adesea oamenii sunt răutăcioși și nu știu cum sa scape de propriile lor frustrări de aceea le,, varsă,, asupra altor persoane!
Tine minte, părerea celorlați despre propria ta persoana, nu contează absolut deloc!
Tu ești frumoasa asa cum ești! Tu ești speciala în felul tău! Defectele tale te diferențiază de ceilalți! Acceptale!
Nu mai fi asa naiba și nu îți mai pune sufletul pe tava pentru orice băiat! Analizează bine situația cu actualul iubit! Eu nu as vedea un motiv pentru care tu sa te despărți de el!
Daca exista înțelegere, dragoste și respect, atunci nu fa o greșeală pe care mai târziu sa o regreți!
Presupun ca el știe actuala ta situație de acasă!
Considera l un sprijin!
Discuta mai mult cu el, sa știi ca poate fi o terapie pentru tine!
Ai specificat la un moment data ca toți au prietenii lor,, normali,, eu ce sa înțeleg ca tu nu ești o persoana normala?
Uita-te în oglinda! Ce vezi? Nu vezi o persoana normala? Încercată de viață, ce e drept, însă cu
o sclipire de speranța în ochi!
Ești cât se poate de normala, crede-mă! Sa știi ca e mai bine sa nu ai nici un prieten decât sa ai 100 de prieteni,, veninoși,,
Fii mai înfiptă mai sigura pe tine și nu te mai lasă călcată în picioare de oricine!
Cat despre note, ascultă-mă ele nu evidențiază adevăratele tale cunoștințe!
Totuși te încurajez sa studiezi cât poți individual. Citește, citește, documentează-te nu pentru niște note care nu înseamnă nimic pana la urma, ci pentru a-ți îmbogăți cunoștințele tale generale!
Investește în tine din punct de vedere psihic! Informația înseamnă putere! Dacă o ai poți face mai multe în viitor!
Te încurajez, e greu acum, știu, însă nu dispera, învață din greșelile celor din jurul tău, nu le repeta în viitor!
Ținete în continuare de școală! Și vei vedea ca va fi bine! Atât timp cât ești hotărâtă, puțin egoista, mai înfiptă în a exprima ceea ce îți convine și ceea ce nu îți convine, sunt sigura ca vei ajunge sa ai o viata mai buna! Și sa ii oferi viitoarei tale familii mai mult decât ce ai avut tu!
Gândește-te ca se putea și mai rău, puteai sa fii imobilizata, sa fii handicapata, puteai suferi de o boala extrem de rara, puteai fi ținută în viata doar de aparate! Sunt o mulțime de cazuri!
Tu încearcă sa privești partea buna! Ești sănătoasă, ai o minte limpede, doar ca în acest moment de nădăjduiește!
Fii tare repet!
Numai bine! Capul sus! În curând va ieși soarele din norii de furtuna, nu vreau sa îl ratezi! Asa ca încearcă sa te bucuri de viata și de clipele tinereții tale!

| Plato a răspuns:

Imi pare rau sa aud lucrurile astea. Viata in multe momente nu e tocmai usoara sau cum am vrea-o. Din pacate pentru tine, te-a asaltat la o varsta frageda. E foarte important sa nu uiti niciodata ca nu esti singura, Dumnezeu este si va fi mereu cu tine, iar El te iubeste nespus si neconditionat. Ti-a dat, intr-adevar, niste incercari, dar toti avem incercari. Viata ne pregateste continuu pentru viata. Din orice suferinta exista ceva de invatat.
Un lucru crucial este ca tu sa-ti depasesti conditia, sa nu te lasi trasa acolo. Ai niste circumstante grele, dar nu trebuie sa le folosesti drept scuze. Ce vreau sa spun este ca trebuie sa muncesti sa-ti creezi un viitor, sa iesi din mizeria aia. Invata, fa-ti o cariera, trebuie sa fii independenta. Mai apoi, incearca sa nu te mariti cu un om precum tatal tau. Vei fi foarte usor de manipulat deoarece esti sensibila, trebuie sa ai grija si sa alegi un om de viitor care sa te ridice, nu sa te condamne aceleiasi vieti precum cea a mamei tale. Nu te lasa, lupta sa iesi de acolo, candva.
Dumnezeu nu te-a lasat aici ca sa fii nefericita. Acum poate esti, dar nu vei fi mereu, crede-ma. Uita-te mereu cu entuziasm spre ziua de maine. Puterea rugaciunii si a entuziasmului este absolut fabuloasa. Gandeste pozitiv, chiar si in cele mai negre imprejurari.
Iubitii nu conteaza, ca oricum sunt sanse aproape de 0 sa ramai cu cineva de la 16 ani. Te inteleg ca ai cautat sprijin intr-un iubit, dar pana la urma el e tot un copil si nu te poate ajuta foarte mult, poate doar c-o vorba.
Trebuie sa scapi de gandirea de genul: "nu sunt vreo frumusete". Esti om, cea mai frumoasa creatie a lui Dumnezeu. Esti mai mult decat frumoasa.

Tine minte: crede, spera, ai incredere, fii pozitiva, lupta, munceste, fii fericita. Fericirea e o alegere.

Cred ca ai putea suna si la Telefonul Copilului: 116 111. E gratuit.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!