| LolNope a întrebat:

Vreau in primul rand sa multumesc anticipat pentru raspunsurile pe care sunt sigura ca mi le veti da.Deci,am un cos ca un fel de chist la subrat.Il am de vreo 2 luni si ma doare, siese din el doar putin puroi si dupa aceia nu mai iese deloc.Ma doare ingozitor, nici nu pot tine mana pe langa corp sau purta tricouri cu tivul la subrat. Ce sa fac sa treaca mai repede? L-am dat cu tot felul de creme, cu spirt, cred ca a mai ramas doar acid sulfuric de dat(glumeam acum, serios). Ce sa fac sa treaca mai repede? Ar putea fi un chist sau un ganglion inflamat si cu puroi?

5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Mergi la medicul de familie pentru investigații, posibil din cauza unui fir de păr sau a mai multora să ai o furunculoză!
Tratează cu seriozitate, nu mai aplici nimic sub braț după toaletarea locală cu apă și săpun până la vindecarea completă.
Pa, pa.

| LolNope explică:

Am uitat sa mentionez ca ma spal zilnic, dimineata si seara la subrat si ma dau doar cu deodorant de calitate.

| 30stm a răspuns:

Cel mai bine este sa te duci la doctor...sigur o sa-ti dea un tratament.

| DeepEyesClaudia a răspuns:

Mibarom-ul (sau Mibazomul) vindeca cicatricile (da, stiu, e de uz veterinar dar se foloseste si la oameni), dar nici cu prea multe creme nu e bine. Eu zic sa nu amani si sa mergi la un medic, sa nu fie ceva mai grav.

Multa sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E un furuncul du-te la orice farmacie sau apicola si cumpara tinctura de propolis. tamponeaza de 3 ori pe zi dupa ce storci si trece in 1 saptamana-2 ( netratate furunculele trebuie indepartate chirurgical).