| Caprio a întrebat:

Acum o saptamana m-am trezit cu un ganglion inflamat la subrat si chiar nu stiu din ce cauza. banuiesc ca e ceva grav pentru ca este rosu si in varf are putin puroi dar foarte putin ( cam cat varful de ac ) iar imprejur foarte tare.
Imi poate da cineva un sfat va rog frumos, m-am cam panicat pentru ca pe internet am citit ca e vorba de CANCER chiar nu vreau sa aud de asa ceva.
Nu stiu daca are asta vreo importanta dar am 17 ani, sex M!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cel mai probabil ai o hidrosadenita (inflamatia unei glande sudoripare). Pune-ti comprese cu rivanol tinut la frigider, iar seara la culcare da-te cu baneocin unguent. Daca in 2-3 zile nu vei imbunatatiri, du-te la medicul de familie, e posibil sa fie nevoie sa ti se scoata puroiul de acolo.

| Caprio explică (pentru Brigaela):

Multumesc apreciez!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, ai un FURUNCUL!

Vezi detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/Foliculita-si-Furunculul/furunculul_1403

Poţi să foloseşti un Unguent pe bază de antibiotic, gen : Triamcinolon, Tetraciclină, Negamicină, etc.

Te speli local ( cu apă caldă + săpun ), te limpezeşti bine, te ştergi bine şi apoi te ungi cu acel unguent ( de 2-3 ori pe zi ).
Apoi te pansezi cu pansament cu rivanol ( sunt la farmacie pansamente de leocoplast cu rivanol, din care tai o bucăţică adecvată şi o lipeşti/fixezi deasupra furunculului ).

Cam în 3-5 zile ar trebui să-ţi treacă.

Eventual, dacă nu trece, poţi merge la un dermatolog.

Toate cele bune.

| DianaDiaa a răspuns:

Fir de par sub piele cred. incearca sa tragi firul cu o penseta cu ceva. O sa doara putin. Despre asta s-a discutat si la Doctor Oz.

| Caprio explică (pentru DianaDiaa):

Nu urmaresc emisiunea. si firul nu se observa.

| Caprio explică:

Mersi mult chiar apreciez mi-ai mai dat niste raspunsuri la fostele intrebari si la asta!