| vladutz333 a întrebat:

vreau sa imi raspundeti la urmatoarea intrebare: de ce exista materii in mai multe stari de agregare? cel mai bun raspuns primeste fundita multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Conform teoriei generale a materiei, care spune ca in natura nimic nu se pierde, nimic nu se creeaza, ci totul se transforma.

3 răspunsuri:
| AliveOne a răspuns:

Din cauza diferentelor de temperatura

| Lucifer97 a răspuns:

Pai...cel mai simplu exemplu, apa.
Aceasta e in stare lichida, atunci cand o bei!
An stare gazoasa, cand e sub forma de aburi.
Si in stare solida, cand e gheata.
In dependenta de temperatura, aceasta capata diferite stari de agregare(3) Acest proces se refera si la celelalte elemente (compusi).

| haskelebede a răspuns:

Decat sa-ti bati capul cauta pe Google! O seara frumoasa!