| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa va intreb ce parere aveti despre profilul uman? Cine imi poate spune ce materii se fac si cate portite imi deschide acest profil? Fundita.

3 răspunsuri:
| thegatekeeper a răspuns:

Sunt la profil uman, la Stiinte Sociale, mai exact. Am dorit sa intru la acesto profil, tocmai pentru materiile pe care se pune accentul: romana, limbile straine (engleza, in cazul meu) si istoria. Profilurile care se incadreaza la "uman" sunt Filologia si Stiintele Sociale.
Ca si materii, cele de baza sunt romana, o limba straina (daca esti la profil intensiv, iar daca nu, vei face 2 limbi straine intr-un numar de ore egal), istoria (vei avea in jur de 4-5 ore pentru acestea trei) si logica, psihologia, economia si filozofia (in clasa a IX-a vei avea 2 ore de logica, in a X-a de psihologie, in a XI-a de economie, iar in clasa a XII-a de filozofie, materii dintre care poti alege sa dai acea proba la BAC, daca nu se va schimba din nou). Orele de matematica sunt in numar de 2, iar biologia, chimia, fizica, muzica si latina se fac doar in primii doi ani de liceu (ma refer la Stiinte Sociale aici, iar in cazul Filologiei vei face latina mult mai multa, materie la care vei da si teza).
In general, facultatile pe care le poti urma dupa terminarea unui profil uman sunt cele care au legatura cu limbile straine, comunicarea, sociologia si stiintele politice, drept etc.

| Slow a răspuns:

Romana, engleza, franceza (depinde daca e si bilingv sau intensiv, specializat pe ceva anume), multa ostorie, multa geografie, sport, desen, muzica, educatie anteprenoriala 9clasa a 10-a), economie (clasa a 11-a), logica (clasa a 9-a), psihologie (clasa a 10-a), sociologie (clasa a 11-a), filologie (clasa a 12-a), in primii 2 ani de liceu o sa mai faci si ceva mate, stiinte (o combinatie intre fizica si chimie); depinde acum de licee si de optionalele alese (istoria comunismului, istoria civilizatiilor, algebra liniara, istoria holocaustului etc).
Cate portite iti deschide, depinde si de tine. poti sa dai si la medicina daca vrei (nu o sa te intrebe nimeni ce profil ai terminat, atata timp cat ai luat examenul de admitere). Mai departe (cam in aceeasi "zona") te poti duce pe sociologie, psihologie, pedagogie, drept, actorie, traduceri, kineto-terapie, orice vrei tu. Depinde si ce iti place, cat de mult esti dispusa sa inveti pentru a-ti forma o cariera. Practic nu ti se inchide nicio portita din cauza faptului ca ai terminat umanul, este doar un cliseu. Iti va fi evident mai greu sa mergi pe ceva mate-info-chimie, daca tu 4 ani nu ai mai studiat aceste materii, dar nu este imposibil.

| AlexManea95 a răspuns:

Buna Anda! Pentru inceput si eu sunt tot la un profil umanist(filologie), acum depinde poti fi si la stiinte-sociale.Parerea mea este ca la uman vii daca vrei sa inveti (nu trebuie sa le inveti pe toate,incearca sa te axezi pe ce iti place), romana, limbi straine (eu is la bilingv franceza )latina, istorie, stiinte sociale (logica, psiho...).Eu sincer pentru asta am venit si pot sa-ti spun ca-mi place foarte mult.Sa nu crezi ca daca esti la uman nu trebuie sa inveti la fel de mult ca aia de la profilele reale(cateodata poate mai mult) dar asta depinde de tine si ce vrei sa faci in continuare.
Cand te referi la ce portite iti ofera te referi la facultate cred.Acuma depinde si asta de ce vrei sa faci tu, poti merge la drept (stiu ca ai mai auzit asta de 1000 ori), la management, istorie, geografie, Academia de politie, LMA, filozofie si romana si poate altele (sigur si altele).
Cred ca daca ai ales umanul nu vrei sa mergi la o facultate de ex.ASTROFIZICA.
Bun parerea mea nu conteaza prea mult, eu ti-am facut o idee despre ce te asteapta la liceu si ce facultati poti urama dupa ce termini umanul.

Sper ca te-am ajutat! happy