| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre profilul uman la liceu? E un profil bun?

6 răspunsuri:
| Nemessys a răspuns:

Depinde ce intelegi tu prin,, bun".
Orice profil e bun atat timp cat te fascineaza ceea ce faci acolo. Adica si eu sunt la profil uman pentru ca imi place. Asta nu inseamna ca pe cei de la profil real ii consider mai slabi. Fiecare are dreptul sa-si aleaga ce vrea. Sau un alt exemplu ar fi profielel de mecania. Chiar daca sunt profile care cer o medie mica dar totusi din moment ce baietii de acolo la asta se pricep si asta vor sa ajunga in viata, e ok. Asta e tot ce conteaza.
Tie daca nu iti place matematica, fizica si chimia, atunci te poti duce la uman. happy. Nu conteaza care e mai bun decat nu stiu care, conteaza la care esti tu mai bun. happy

| Cameliapantiru a răspuns:

Daca esti pasionat/a de lectura, iti plac materiile umaniste (istorie, stiinte socio-umane, geografie), iubesti limbile straine si vrei sa urmezi o cariera care nu implica matematica, informatica, fizica, biologia sau chimia, profilul uman este un profil foarte bun, mai ales daca esti intr-un liceu de top, in care ultima medie de admitere este mare sau chiar foarte mare si profii sunt bine-pregatiti. Ca regula generala, este bun acel profil de liceu care pune accent pe materiile tale favorite si la care esti capabil sa faci fata cu note mari.

| Samariteanul a răspuns:

Da,mergand la uman ajungi la filo.Vei face limbi straine 9cea ce te va ajuta mult) si multa romana.Vei citi carti care-ti vor desvolta vocabularul si modul de a gandi.E un profil bun daca te pricepi la romana si vrei sa faci facultate de litere, sa iesi profesor sau traducator sau avocat/judecator.

| EugenEB a răspuns (pentru Samariteanul):

Pentru avocat iti trebuie si economie

| Delia12Elena4 a răspuns:

Da este foarte bun!

| Rubyynu a răspuns:

Normal.