| beautifulkiss a întrebat:

Buna TPU vroiam sa va intreb ce lecturi as putea citii tinand cont ca trec clasa a 8a?!
Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| MoonMuse a răspuns:

Buna =^.^=

E necesar sa citesti ¨Baltagul¨ de Mihail Sadoveanu, pentru ca daca nu o vei citi acum vei si nevoita sa o citesti in vacanta de Craciun. O alta carte pe care ai putea sa o adaugi pe lista de lecturi pentru vacanta este ¨O scrisoare pierduta¨ de I.L.Caragiale, pe care o sa o studiezi dupa vacanta de Paste. Ai putea arunca o privire si peste balada populara ¨Miorita¨. Partea de gramatica pe care o studiezi in clasa a VIII e identica cu cea din clasa a VII-a numai ca ai in plus si sintaxa frazei (Pedicativa, Subiectiva, Atributiva, Completiva directa, Completiva indirecta, Circumstantiala de loc, Circumstantiala de timp, Circumstantiala de mod, Circumstantiala de scop, Circumstantiala de cauza etc.) Nu-ti fa griji, odata ce ai intes una, te descurci si cu celelalte.

Sper ca ti-am fost de folos. Bafta =^.^=

10 răspunsuri:
| BlueBird a răspuns:

1. Balada populară: Monastirea Argeşului, Miorita
2. Parabole biblice: Parabola sămănătorului şi Parabola talanţilor
3. Nuvele şi romane din literatura română :
Povestiri – Vasile Voiculescu
File din cartea naturii – Ion Agârbiceanu
Ţara de dincolo de negură –Mihail Sadoveanu
Colina; Amiaza de vară; Moromeţii – Marin Preda
Ciulinii Bărăganului; Căpitan Mavromati – Panait Istrati
Mara – Ioan Slavici
4. Nuvele şi romane din literatura universală :
Bătrânul şi marea – Ernest Hemingway
Ivanhoe – Walter Scott
Aventurile lui Tom Sawyer – Mark Twain
Copiii căpitanului Grant – Jules Verne
Testamentul incaşului – Karl May
5. Scrieri SF : Ciberiada – Stanislaw Lem
Omul invizibil – Herbert Wells
Ce-şi face omul cu mâna lui – Isaac Asimov

6. Comedii : Chiriţa în provincie – Vasile Alecsandri
O scrisoare pierdută – Ion Luca Caragiale
Boul şi viţeii – Ion Băieşu
7. Poezii: Crăiasa din poveşti
Călin (file din poveste) Mihai Eminescu
Privesc oraşul furnicar...
Dintre sute de catarge
Viaţa mea se luminează – Nichita Stănescu
Amintire – Lucian Blaga
Decor – George Bacovia
Trebuiau să poarte un nume – Marin Sorescu
Transilvania – Ioan Alexandru

| fsorin96 a răspuns:

Banuiesc ca esti fata (dupa numele de utilizator), deci ti-as recomanda La rascruce de vanturi. si uite aici o lista intreaga:
Vasile Alecsandri-Chirita in provincie
Jules Verene-Cinci saptamani in balon, Steaua sudului (aici apare ideea "bogatia nu este totul"), Douazeci de mi de leghe sub mari
Fanaus Neagu-Dincolo de nisipuri
Lucian Blaga-Mesterul manole
Constantin Chirita-Ciresarii
Charles Dickens-Marile Sperante
Feodor Mihailovici Dostievski-Amintiri din casa mortilor
Mihail Sadoveanu-Baltagul
Mark Twian-Print si cersetor

Răspuns utilizator avertizat
| DnlG a răspuns:

Baltagul,O scrisoare pierduta.
aste is cele mai importante pentru clasa a 8 a

| YvYutzza a răspuns:

Hanul ancutei-m.sadoveanu
o scrisoare pierduta
baltagul

| skumpic96 a răspuns:

voi la varsta voastra cititi pai eu stau numai in cluburi frate si am trecut a 7a, doamne

| anUcy a răspuns:

Pai pentru scoala ai putea citi ''Baltagul'', piesele de teatru ale lui Ion Luca Caragiale, poeziile lui Eminescu, Lucian Blaga, Nichita Stanescu.Cam atat imi mai amintesc

| DraganBogdan a răspuns:

Winnetou

| marmota_8713 a răspuns:

Ti-as putea recomanda abecedarul?

| chidusa a răspuns:

Singur in fata dragosteti-Aureliu Busuioc
Baltagul-Mihail Sadoveanu
Dincolo de nisipuri-Fanus Neagu
Neamu soimarestilor-Mihail Sadoveanu etc...