| Giulia97Anna a întrebat:

Tratamentul expert Gerovital pentru varfuri despicare este bun? Eu il am de 2 luni aproape dar nu prea l-am folosit.Si acum m-am tuns si am scăpat de tot părul ars. Dacă il folosesc acum cand părul e sănătos își va face efectul mai bine?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uita-te pe lista ingredientelor sa nu contina alcool.
De exemplu cetyl alcohol si stearyl alcohol sunt alcooli grasi, celelalte forme de alcool sunt iritante si nu-ti doresti sa-ti pui un produs care usuca parul.

Mai bine iti faci masti din ulei si stai cu ele 6-12 ore si te asiguri ca parul este hranit decat sa folosesti tot felul de tratamente din comert. Eu o perioada foloseam balsamul cu sfintenie si m-am trezit cu parul extrem de uscat. Acum folosesc doar sampon si ocazional masti cu henna incolora, la placa am renuntat, si nu mai am varfurile despicate. Ajung sa ma tund o data pe an sau la un an jumate - doi, depinde mult de cheful meu.

| Giulia97Anna explică (pentru anonim_4396):

Multumesc pentru sfat.Si eu ma gandeam sa renunt la placa de dot.Cel putin un an pana imi creste parul.Mie imi creste foarte rar.Imi va creste chiar mai repede daca nu folosesc placa deloc? Eu de obicei o foloseam o data la 2-3 luni.Si atunci mi se ardea foarte tare.Mai ceva ca fetele care isi fac zilnic parul cu placa.

| Giulia97Anna explică (pentru anonim_4396):

M-am uitat si nu are cetyl alcohol sau stearyl alcohol.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Giulia97Anna):

De ce nu renunti de tot? Mai bine un par lung si sanatos decat unu degradat care nu poate sa fie mentinut lung pentru ca se tot rupe din el fiind ars sau se despica si ajungi sa fi nevoita sa tai mai mult din el.

Eu l-am taiat la inceputul anului pana la umeri ( trecea de bust la momentul ala dar era extrem de ars si firul intins si subtiat ) si pana acum mi-au crescut vreo 14 cm, creste normal daca il lasi in pace. Undeva la 1 cm - 1, 5 cm este normalul pe luna.

Poti sa iei vitamine efervescente de la doppel hertz pentru par sau de la a la z. Eu luam pastilele si imi crestea mai repede parul dar cu alea efervescente cresc si unghiile mult mai repede.

Dar in lista de ingrediente se regaseste alcoolul? Sau parfum, ca tot alcool e si ala. Mai bine nu ii pui nimic decat sa pui ceva care sa-i faca rau.

| Giulia97Anna explică (pentru anonim_4396):

Vorbesti serios? Chiar atat de mult ti-a crescut? Wow.Eu foloseam placa la ocazii speciale.Gen cand ieseam undeva cu prietenii, iubitul sau chiar la nunti.Si sa stii ca m-am tuns o data gen bob, doar ca imi statea filat si in 1-2 ani mi-a crescut aproape pana la fund! Si nu am folosit placa deloc in acea perioada.Am inceput sa o folosesc acum 3 ani.Adica pe la 16 ani.Nu stiam eu pe la 13-14 ani ce-i aia placa.Si de cand am inceput sa o folosesc mi se arde ca naiba.Cred ca renunt la serul acela.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Giulia97Anna):

Da, nu l-am mai vopsit de atunci si se vede cat a crescut. laughing
Cred ca ai observat atunci cand il indrepti si dupa-l perii ca mai pica fire de par scurte, alea saboteaza lungimea. laughing

Nici eu nu stiam de placa la 13-14, de-abia in liceu am inceput sa o folosesc dar imi place mai mult parul meu fara ea. Oricum se face topogan atunci cand il tin desprins si sta pe bust deci e munca in zadar la mine. laughing

Eu zic sa renunti si la placa, pe a mea s-a pus praful. laughing

| Giulia97Anna explică (pentru anonim_4396):

Nici parul meu nu sta drept prea mult timp laughing doar daca il ondulez sta si 2-3 zile ondulat laughing Si nu m-am vopsit niciodata.Am zis ca ma voi vopsi cand voi vedea primul fir alb in cap laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Giulia97Anna):

Daca il ondulez pe al meu intr-o ora e drept, daca il indrept in nici o ora se face topogan. Ma mosteneste la caracter, taman ca el sa fie. laughing

Asa m-am decis si eu sau cel putin sa ma rezum la un ombre in culori tacanite.In principiu sa las radacina in pace ca sa mai am ce vopsi cand o sa albesc.laughing

| Giulia97Anna explică (pentru anonim_4396):

Am vrut in septembrie sa-mi fac varfurile blonde dar m-am razgandit laughing imi era frica ca si asa era ars destul.Il nenoroceam si mai tare. Apropo m-am uitat pe toate sampoanele din baie(sunt si ale mamei si surorii mele acolo, fiecare ne spalam cu sampon diferit)si toate contin parfum! Samponul tatalui meu contine chiar alcool cum ai zis si tu! o.O

| anonim_4396 a răspuns (pentru Giulia97Anna):

La sampoane nu e asa bai pentru ca necesita clatire deci nu te afecteaza la fel ca un produs pe care-l lasi sa actioneze. Aceiasi regula e si in cazul unui gel de curatare pentru fata de exemplu dar un ten sensibil ar reactiona instant. E cam 80-90 de lei un sampon formulat corect de la Paula's Choice dar cine iti garanteaza ca o sa-ti placa?laughing

Haha, macar tu esti responsabila. Eu imi tineam parul in acetona cu alcool pentru ca asta continea colorantul respectiv, parul meu cred ca ma injura cu patos. laughing

| Giulia97Anna explică (pentru anonim_4396):

WOW! Cum sa-l pui in acetona? laughingApropo de responsabilitate, maine ma voi duce sa-mi fac o programare la dermatolog.Tu ai fost? Ii zic eu ce problema am(parul) ca am inteles ca el e uita si la pielea si unghiile tale.Intradevar am probleme cu tenul.Mai fac si eu cosuri, dar nu exagerat.Pentru mine acum mai important este parul.Doamne deci tin la parul asta mai mult ca la sanatatea mea! Acum doi ani nu voiam sa merg la doctor pentru ca eram suspecta de apendicita.Dar daca e vorba de par...fac orice ca el sa fie bine laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Giulia97Anna):

Parul e sfant, te inteleg. :)) Asa fac eu cu pisicul, mai bine bag bani in el sa fie bine.:))

Pigmentul ala era demential, un roz combinat cu rosu si ceva reflexii mov-violet. O sa-l invoc pe Picasso sa-mi dea reteta ca aia de la farmacie nu mai aduc minunea, probabil le era frica sa nu chelesc. :)))

Daaa, client fidel eu. =)) N-am fost niciodata, sunt putin paranoica si oricum majoritatea problemelor le-am rezolvat cu sfaturi de pe sfanta biblie : www.pasagera.ro. Cat dadeam pe consultatie, dadeam pe un tratament si stiam ca 90% trebuie sa mearga.

Sunt curioasa ce ti-ar putea da pentru par. :))

Si eu fac cosuri la ocazie, in principiu stiu de la ce dar ce viata e aia fara cartofi prajiti si pizza? :)) Eu folosesc un exfoliant chimic, bha 2%, si totul e sub control cu el. Uneori si bioderma sebium global care este la fel de buna dar trateaza, exfoliantul ala previne, mentine si trateaza. Parca sunt la teleshopping =)))
http://www.paulaschoice.ro/......liant.html

| Giulia97Anna explică (pentru anonim_4396):

Si eu am pisic si fac la fel laughing cand se imbolnaveste de obicei eu sunt cea care ii ia medicamente.Deja mi-am facut programare la dermatolog.Este o clinica privata deci o sa ma scuture de bani,

| anonim_4396 a răspuns (pentru Giulia97Anna):

Eu i-am facut insulina tampitului meu. Practic l-am injurat o luna pentru ca am fobie de ace.rolling on the floor

Dar ce te astepti sa iti dea pentru par?laughing

| Giulia97Anna explică (pentru anonim_4396):

Nu stiu.L-am cautat pe Facebook laughing si are multe recenzii de 5 stele.Toata lumea e multumita de el.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Giulia97Anna):

Sa-mi zici si mie pe ce te-a pus sa dai banii, da? :3 Ma roade curiozitatea rau!laughing

| Giulia97Anna explică (pentru anonim_4396):

Pot sa dau si 1000 de lei pe tratament, atata timp cat isi face efectul.Banii la mine nu sunt o problema.Dar eu simt ca va fi bine.