| AnemonaP a întrebat:

Trebuie sa completez ceva pe un site din America,iar la primary phone nu merge deloc numarul de mobil sau de fix,tot imi da eroare si spune ca nu este valid. Nomrla ca am pus prefixul Romaniei dar tot nu merge si nu pot trece de acel camp, ce sa fac?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Dar codul europei l-ai pus?

pentru ca un telefon international de Romania arata asa:
0011- fiind codul europei
40 fiind codul Romaniei
cand pui numaruld e mobil nu mai adaugi zero din fata numarului, incepi direct cu 700-000-000

Pentru numarul de fix scrii asa:
in care 0011 - codul europei
40 codul Romaniei
231 - codul judeului/orasului tau
000000 - numarul de telefon din 6 cifre.

Cand suni Romania din orice tara din afara Europei, ca America, canada, Africa si Australia, formezi toate codurile d emai sus!

| AnemonaP explică (pentru Violleta2022):

Ma lasa doar 12 cifre sa introduc in campul acela.

| Violleta2022 a răspuns (pentru AnemonaP):

In cazul asta scrii asa:
+40777000777 (pentru mobil) - se pune + 40(codul tarii) si direct numarul de mobil, dara fara zero din fata;

sau +40231666666 (pentru linia telefonica de acasa)

In acest caz, nu mai este nevoie sa pui codul Europei, dar semnul de plus "+"s este obligatoriu, asa cum am exemplificat eu mai sus!

Mai sus ai exemplu meu cu numaruld e mo

| AnemonaP explică (pentru Violleta2022):

Am scris asa prima data, nici asa nu merge. Si fix si mobil.