| Deeaasv a întrebat:

trebuie sa explic titlul romanului baltagul si nu prea stiu trebuie sa fie ceva cat mai original help! mersi anticipate pentru cel mai buna raspuns

Răspuns Câştigător
| CherNadya a răspuns:

Buna Deeasv! Pai Titlul baltagului se refera la arma cu care a fost omorat Nechifor, deci titlul baltagul este sugestiv asupra a ceea ce s-a intamplat, este cuvantul cheie al romanului.

2 răspunsuri:
| Meeela a răspuns:

Baltagul-> unealta crimei si a pedepsei. :*

| imGOD a răspuns:

Cum a spus MariNarci este o cheie a lecturii ce te ajuta in intelegerea continutului de idei al textului, ai mai putea sa il consideri ca un simbol care ajunge pana la urma in posesia lui Gheorghita(fiul lui Nechifor) care reprezinta transferul de responsabilitate/putere de la tata la fiu.