| dede_5992 a întrebat:

trebuie sa explic titlul romanului baltagul si nu prea stiu trebuie sa fie ceva cat mai original straight face help! mersi anticipate pentru cel mai buna raspuns

Răspuns Câştigător
| HaiTaci a răspuns:

De curand am avut si eu asta. Poti explica astfel:
Titlul romanului este substantivul simplu,, baltag". Baltagul este o secure cu doua taisuri.In cazul de fata un tais reprezinta crima, uciderea lui Nechifor Lipan si celalalt tais reprezinta pedeapsa.

3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Inspiră-te de pe www.referate.ro
Pa, pa.

| beatryce01 a răspuns:

Titlul "Baltagul" este simbolic pentru ca simbolizeaza de-opotriva arma cu care Nechifor Lipan a fost omorat si arma cu care se face dreptate, cu alte cuvinte este arma crimei si arma pedepsei...
eu cred ca va fi foarte bun ...ps: si eu sunt tot la Baltagul ...Bafta

| Fllorynel a răspuns (pentru beatryce01):

Multumesc foarte mult!